Badania na padaczkę – jak rozpoznać chorobę?

Badania na padaczkę - jakie są rodzaje padaczkiBadania na padaczkę, szczególnie badania genetyczne dziecka, takie jak badanie WES, bez wątpienia stanowią kluczowy element stawiania diagnozy oraz wprowadzania prawidłowego leczenia. Specjalista mając w ręku wyniki badania na padaczkę, a zwłaszcza wyniki testu genetycznego, będzie mógł z łatwością oraz wysoką dokładnością postawić prawidłową diagnozę. Rozpoznanie padaczki opiera się nie tylko na testach genetycznych – wykonywane są także badania na padaczkę takie jak EEG, rezonans magnetyczny czy badania krwi. Jeśli nie wiesz, jakie objawy występujące u Twojego dziecka powinny wzbudzić Twoją czujność oraz do kogo udać się po pomoc, koniecznie przeczytaj nasz poniższy artykuł – rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości.

Badania na padaczkę – jakie są rodzaje padaczki?
Badania na padaczkę – jakie są wczesne objawy padaczki?
Czy badania na padaczkę pomogą dobrać odpowiednią terapię?
Kto pomoże dobrać odpowiednie badania na padaczkę?

Badania na padaczkę – jakie są rodzaje padaczki?

Rodzaje padaczki klasyfikowane są na podstawie przyczyny choroby, dlatego bardzo istotne na etapie diagnozy są badania na padaczkę. Dzięki przeprowadzonym testom, zarówno genetycznym, takim jak badanie WES, jak i badaniom takim jak EEG, lekarz może zdiagnozować jedną z następujących rodzajów padaczki:

  • idiopatyczną – występującą u pacjentów najczęściej. Może mieć ona podłoże genetyczne, dlatego warto wykonać badanie genetyczne dla dzieci, takie jak badanie WES;
  • symptomatyczną – spowodowaną m.in. uszkodzeniami głowy dziecka podczas porodu lub udarem;
  • kryptogenną – gdzie mimo występowania objawów, lekarze nie umieją podać przyczyny ich występowania.

Badania na padaczkę – jakie są wczesne objawy padaczki?

Jeśli zauważysz objawy padaczki u dziecka takie jak: inne niż zwykle zachowanie, omdlenia czy drgawki, niezwłocznie udajcie się do specjalisty. Objawy te mogą świadczyć o chorobie i konieczne może okazać się wykonanie badania na padaczkę, które pozwolą na wprowadzenie prawidłowego leczenia oraz terapii.

Czy badania na padaczkę pomogą dobrać odpowiednią terapię?

Wyniki badania na padaczkę bez wątpienia mogą okazać się pomocne w doborze odpowiedniej terapii. Lekarz znając m.in. przyczynę występowania choroby będzie w stanie wprowadzić odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz zaleci terapię u psychologa lub psychiatry.

Kto pomoże dobrać odpowiednie badania na padaczkę?

Jeśli nie wiesz jakie badania na padaczkę wykonać, nie bój zapytać się o to swojego lekarza. Genetyczne badania dziecka, takie jak badanie WES możesz zrobić bez skierowania specjalisty, jednak warto wcześniej skonsultować swój wybór – być może lekarz zwróci Twoją uwagę na pewne istotne szczegóły, które pomogą w zdiagnozowaniu choroby.