Leki na depresję – przed rozpoczęciem leczenia warto sprawdzić wrażliwość organizmu na leki

Leki na depresję

Jakie są najskuteczniejsze leki na depresję dla dzieci? Dla każdego małego lekarz może dobrać inny ich zakres i dawkowanie. W niektórych przypadkach warto sprawdzić zależność pomiędzy genotypem pacjenta i skutecznością substancji leczniczych. Dziś jednak, dzięki farmakogenetyce, jesteśmy w stanie w wielu przypadkach stwierdzić, czy dana terapia będzie bezpieczna oraz skuteczna. Dotyczy to także lekarstw na depresję.

 1. Leki na depresję – które podaje się w pierwszej kolejności?
 2. Tabletki na depresję – nie wszystkie będą bezpieczne dla pacjenta
 3. Jakie leki na depresję podać? To zależy od genotypu
 4. Najskuteczniejsze leki na depresję – test WES Premium pozwoli je zidentyfikować
 5. Leki – depresja – wynik testu WES Premium jest ważny na całe życie
 6. Depresja – leki – oto lista leków badanych w teście WES Premium

Leki na depresję – które podaje się w pierwszej kolejności?

Depresja, inaczej choroba afektywna jednobiegunowa, jest możliwa do leczenia, m.in za pomocą farmakoterapii. Zadaniem lekarza psychiatry, który prowadzi pacjenta, jest dobranie takich leków na depresję, które poprawią jego jakość życia, jednocześnie nie wywołując skutków ubocznych. Aby terapia była bezpieczna, chory powinien przyjmować najmniejszą możliwą skuteczną dawkę leku. Okazuje się, że to dobranie odpowiednich tabletek na depresję to niełatwe zadanie.Leki na depresję

Jakie leki na depresję podaje się w pierwszej kolejności? Do najczęściej podawanych należ selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak:

 • citalopram;
 • escitalopram;
 • fluoksetyna;
 • fluwoksamina;
 • paroksetyna;
 • sertralina.

Wymienione substancje lecznicze blokują transport serotoniny do komórki nerwowej, co powoduje wzrost stężenia 'hormonu szczęścia' w mózgu. Dodatkowo wykazują one działanie przeciwlękowe, dzięki czemu udaje się zwalczyć inne towarzyszące depresji zaburzenia lękowe i ataki paniki.

Tabletki na depresję – nie wszystkie będą bezpieczne dla pacjenta

Lekarstwa na depresję mogą dawać wiele skutków ubocznych. Wśród nich można wymienić np.:

 • bezsenność;
 • brak apetytu;
 • nudności;
 • zaburzenia seksualne;
 • zmniejszenie stężenia sodu we krwi;
 • zwiększoną skłonność do krwawień.Tabletki na depresję

Jedną z poważniejszych konsekwencji zażywania tabletek na depresję jest tzw. zespół serotoninowy. Przypadłości towarzyszą zaburzenia takie jak splątanie, a nawet śpiączka. Stan ten może zagrażać życiu i powinien być leczony w szpitalu. Na szczęście wraz z rozwojem dziedzin takich jak np. farmakogenetyka i odkrywaniem kolejnych mechanizmów, które decydują o tym, które tabletki na depresję są skuteczne dla danego pacjenta, można opracować coraz lepsze i bezpieczniejsze terapie.

Jakie leki na depresję podać? To zależy od genotypu

Jaki będzie najlepszy lek na depresję? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić nowoczesna dziedzina nauki, mianowicie farmakogenetyka. Jej zadaniem jest uzyskanie informacji na temat reakcji organizmu na dany lek, a także wyselekcjonowanie tych osób, u których po podaniu danej substancji może się rozwinąć reakcja toksyczna.

Okazuje się, że w skutecznym leczeniu wielu schorzeń, w tym także depresji ważną rolę odgrywają geny.

To one mogą decydować o tym, jak będą przebiegać szlaki metaboliczne w organizmie i co za tym idzie, w jaki sposób będą przetwarzane dostarczane substancje lecznicze. Przed leczeniem lekami na depresję warto więc zrobić badania wrażliwości na leki, np. dostępny już także w Polsce test WES Premium.

Najskuteczniejsze leki na depresję – test WES Premium pozwoli je zidentyfikować

Najskuteczniejsze leki na depresję

Aby uzyskać informację, jakie lekarstwa na depresję będą skuteczne dla danego pacjenta, warto wykonać badanie WES Premium. To najbardziej nowoczesny test genetyczny na świecie, który jest obecnie dostępny także w Polsce. Test WES Premium korzysta z technologii sekwencjonowania nowej generacji NGS i bada wszystkie geny człowieka, zarówno eksony, jak i introny.

Badanie WES Premium jest wykonywane z krwi lub na podstawie wymazu z policzka – jest ono więc nieinwazyjne i bezbolesne. To pierwszy na świecie test DNA, który pozwala dokładnie przeanalizować nie tylko eksony (te części genomu bada test WES w wersji podstawowej), ale także poznane introny. Co więcej, nie wymaga on od pacjenta praktycznie żadnych przygotowań. Na pobranie próbki można podjechać do autoryzowanej przychodni, możliwe jest także umówienie się na wizytę domową lub odbiór zestawu pobraniowego i samodzielne pobranie wymazu do analizy.

👉 Badanie WES Premium potrafi zidentyfikować zmiany odpowiedzialne za rozwój wielu chorób genetycznych, których przyczyn nie dało się do tej pory poznać. Badanie wykonuje się u osób z podejrzeniem padaczki, wrodzonej choroby metabolicznej oraz pierwotnych niedoborów odporności. Po zidentyfikowaniu konkretnych genów odpowiedzialnych za schorzenia można w wielu przypadkach postawić diagnozę genetyczną i przystąpić do leczenia, co zwiększa szansę na jego pozytywny efekt. Dla pacjenta oznacza to często szansę na pokonanie choroby.

👉Test WES Premium identyfikuje nie tylko te zmiany w genach, które odpowiadają za wystąpienie wrodzonych chorób, ale i takie, które mają istotne znaczenie w kontekście farmakogenetycznym. Cena badania obejmuje również obszerny raport dotyczący wrażliwości pacjenta na leki. Tak skomplikowana analiza daje szansę na wprowadzenie leczenia, które będzie skuteczne.

Zobacz pełen zakres raportu wrażliwości na leki:

Badanie WES PREMIUM – badane leki

Leki – depresja – wynik testu WES Premium jest ważny na całe życie

Wynik badania WES Premium jest niezmienny – jeśli test wskaże konkretny wariant genu, odpowiadający za wrażliwość na konkretną substancję leczniczą, będzie on taki sam przez całe życie. Jaki płynie z tego wniosek? Wystarczy raz wykonać badanie DNA, by dowiedzieć się, jakie leki na depresję będą skuteczne dla pacjenta.

Depresja – leki – oto lista leków badanych w teście WES Premium

W raporcie testu WES Premium uwzględniona została wrażliwość na ponad 500 różnych leków dostępnych na polskim rynku. Wśród nich znalazły się także lekarstwa na depresję. Poniższa tabela ukazuje, które substancje lecznicze stosowane w lekach na depreję są sprawdzane w badaniu.

 

Substancja

Lek

Amitryptylina Amitryptylinum VP
Citalopram Citabax, Citronil, Aurex, Cital, Citalopram Vitabalans, Oropram, Pram
Klomipramina Anafranil
Dezypramina Petylyl
Doksepina Doxepin Teva
Escitalopram ApoEscitaxin ORO, Depralin ODT, Elicea, Pralex, Symescital, Aciprex, ApoEscitaxin ORO, Betesda, Depralin, Deprilept, Escipram, Escitalopram, Escitil, Lexapro, Mozarin, Nexpram, Oroes, Pramatis, Servenon, Symescital, Elicea Q-Tab, Escitalopram
Fluwoksamina Fevarin
Imipramina Imipramina
Mirtazapina Mirtagen, Mirtor, Mirzaten Q-Tab, Mirtagen, Mirtor, Mirzaten 30 mg, Mirzaten Q-Tab, Remirta Oro, Mirzaten 45 mg,
Nortryptylina Nortryptylina
Paroksetyna Arketis 20 mg, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxetine Vitama, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor 20 mg
Sertralina ApoSerta, Asentra, Asertin 50, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertraline Aurobindo, Sertranorm, Setaloft, Stimuloton, Zoloft,
Trimipramina Trimipramina
Wenlafaksyna Velafax, Alventa, Axyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas, Venlectine,
Wortioksetyna Brintellix

 

Tab. 1. Substancje lecznicze oraz leki na depresję sprawdzane w badaniu WES Premium


badanie wes poradnik