Likwidacja barier architektonicznych – jak dostosować mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej?

Osoby niepełnosprawne na co dzień borykają się z wieloma barierami architektonicznymi, z których ludzie w pełni sprawni, nie zdają sobie sprawy. Czasami jeden stopień może być przeszkodą nie do pokonania, zarówno we własnym domu jak i urzędzie, czy sklepie. Współczesne projekty budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej zawierają rozwiązania, mające na celu pomoc osobom niepełnosprawnym w codziennym funkcjonowaniu. Czym są bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych? Jak dostosować mieszkanie do osoby z niepełnosprawnością? Czy można uzyskać dofinansowanie na ten cel – komu przysługuje i na czym polega? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych – czym są?

Bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych są to utrudnienia, które występują w budynku i jego okolicy. Ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne, jak i konstrukcyjne oraz warunki użytkowania, utrudniają lub wręcz uniemożliwiają swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Likwidacja barier architektonicznych to jedno z podstawowych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Likwidacja barier architektonicznych – na czym polega?

Likwidacja barier architektonicznych to dokonywanie inwestycji lub czynności, których zadaniem jest udostępnienie przestrzeni architektonicznej niepełnosprawnej osobie, np. modernizacja kuchni celem przystosowania jej do możliwości i potrzeb osoby, która ma problemy z poruszaniem się.

Bariery architektoniczne osób niepełnosprawnych – mieszkanie dla niepełnosprawnych


Pobierz wniosek o przyznanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z zakresu likwidacji barier architektonicznych!

👉 POBIERZ


Bariery architektoniczne osób niepełnosprawnychNajprostszym sposobem na dostosowanie mieszkania do osoby z niepełnosprawnością jest zrobienie tego już na samym początku, czyli na etapie projektu. Nie zawsze jednak jest to możliwe i w wielu wypadkach należy przeprowadzić remont, by nastąpiła likwidacja barier architektonicznych. Kilka prostych zasad pozwala na redukcję przeszkód dla osoby niepełnosprawnej i ułatwia samodzielne funkcjonowanie.

Nawet małe mieszkanie można rozplanować w taki sposób, by umożliwić swobodne korzystanie z niego osobie, która nie jest w pełni sprawna. Zmiany powinny objąć przede wszystkim drzwi wejściowe, ich minimalna szerokość to 100 cm, by mógł się zmieścić wózek inwalidzki. W miejscu, którym nie są konieczne, najlepiej je całkowicie zdemontować. Dobrym rozwiązaniem mogą się też okazać drzwi przesuwne, czy harmonijkowe, które są proste w obsłudze.

Likwidacja progów, nierówności, różnic w poziomie podłogi, usunięcie lub przesunięcie zbędnych mebli to kolejny krok, by ułatwić przemieszczanie się po mieszkaniu. Brak przestrzeni dla osoby na wózku lub poruszającej się o kulach stanowi jedną z uciążliwych barier architektonicznych. Szacunkowo do manewru wózkiem inwalidzkim potrzebne jest  1,5 metra przestrzeni. Dlatego tak ważne, by zachować ją we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywa osoba niepełnosprawna. Pozbycie się nadmiernej ilości ścianek działowych jest dużym ułatwieniem, umożliwiającym większą swobodę w poruszaniu się po mieszkaniu.

Likwidacja barier architektonicznych to zainstalowanie różnych urządzeń, które będą pomocne osobom niepełnosprawnym, np. poręczy, wind schodowych, siedzisk pod prysznicem.

Jednym z największych utrudnień są schody. Dobrym pomysłem jest instalacja windy schodowej, która ułatwi transport osoby niepełnosprawnej we własnym domu. Dostępne urządzenia do tego celu to: krzesła schodowe, platformy dla niepełnosprawnych, podnośniki pionowe.

Takie elementy w mieszkaniu jak dywany, chodniki lub wykładziny są powodem utrudnionego przemieszczania się osobie na wózku, lub posługującej się chodzikiem, czy balkonikiem ortopedycznym. Dlatego należy zlikwidować wszystkie zbędne przedmioty, by ułatwić przemieszczanie się.

Bariery architektoniczne osób niepełnosprawnych stanowią wysokie umieszczenie różnego rodzaju włączników, kontaktów. Praktyczne rozwiązanie to żarówki sterowane za pomocą pilota, bądź aplikacji telefonicznych. Dla osoby niepełnosprawnej wygodne jest zastosowanie oświetlenia, np. w przedpokoju, które włącza się automatycznie, reagując na ruch. Jeśli w mieszkaniu pozostają standardowe przełączniki, powinny znajdować się na wysokości około 90 cm.

Likwidacja barier architektonicznych – jak przystosować łazienkę i kuchnię?

Bariery architektoniczne osób niepełnosprawnych

Likwidacja barier architektonicznych w łazience wymaga najczęściej gruntownego remontu. Najlepszym wyborem są wanny, które dostosowane są do konkretnego schorzenia, bądź prysznice bez brodzika, czyli prysznice podłogowe. Dno prysznica powinno być wyłożone antypoślizgową warstwą. Umywalka w łazience musi być zawieszona na wysokości 70-80 cm, by osoba na wózku mogła z niej w pełni korzystać. Sedes należy zamieścić na wysokości 38-51 cm, natomiast na wysokości 120 cm od posadzki przycisk od spłuczki. Obowiązkowe w łazience są uchwyty wspomagające, które muszą być zamontowane przy umywalce, sedesie, wannie, wewnątrz kabiny prysznicowej.

Bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych często występują w kuchni. Jej centralna część powinna pozostać pusta, by nie ograniczać swobodnego przemieszczania się wózkiem. Szafki kuchenne należy zamieścić na wysokości 70-80 cm od podłogi, a ich szerokość nie powinna przekraczać 60 cm. Prawidłowy odstęp między blatem a początkiem szafki to nie więcej niż 45 cm. W kuchni należy pamiętać o wnękach pod zlewem czy blatem, by umożliwić swobodne ulokowanie wózka. Dla jak największego bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyty indukcyjnej, której palniki ustawione są w jednym rzędzie.

Likwidacja barier architektonicznych – czy można uzyskać dofinansowanie?

Likwidacja barier architektonicznych

Likwidacja barier architektonicznych wiąże się często z dużym wydatkiem. Zakup różnych urządzeń lub remont domu, czy mieszkania obarczony jest kosztami, które mogą przekraczać budżet osoby niepełnosprawnej. Warto wtedy skorzystać z dofinansowania, które można otrzymać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

O wsparcie to może ubiegać się osoba, która ma znaczny, umiarkowany, bądź lekki stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku osób do 16 roku życia, ma trudności w poruszaniu się. Wnioski przyjmowane są przez cały rok, lecz dofinansowanie może być udzielone raz na rok. Kwota maksymalna, którą można otrzymać to 95% kosztów przedsięwzięcia, lecz nie więcej niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Wnioskodawca musi mieć udział własny, wynoszący minimum 5% kosztów przedsięwzięcia.

Dokumenty, które należy przygotować to orzeczenie o niepełnosprawności lub jego odpowiednik. Poza tym oświadczenie o wysokości dochodów i z informacją o ilości osób, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeśli są inne źródła finansowania tego zadania, to również trzeba to udokumentować. Ponadto należy dołączyć pozostałe załączniki, które są określone przez  miejscowy powiat właściwy dla wnioskodawcy.

Często zadawane pytania

Co jeżeli wynik badania genetycznego pokaże gen choroby wrodzonej?

W takiej sytuacji, podczas konsultacji genetycznej, która odbywa się po wydaniu wyniku badania (zawarta jest w cenie) Lekarz Genetyk wskaże dalsze kroki postępowania.

Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka, w większości przypadków można dziecku skutecznie pomóc, wprowadzając indywidualnie dopasowaną terapię. W niektórych przypadkach terapia ta polega np. na wprowadzeniu odpowiedniej diety lub suplementacji.

Co jeżeli wynik badania genetycznego nie pokaże genu choroby wrodzonej?

Jest to bardzo dobra i cenna informacja! Oznacza to wykluczenie badanych chorób wrodzonych. Taka informacja pokazuje np. że dziecko może być bezpiecznie szczepione, a także, że w przyszłości nie rozwinie się u niego żadna choroba, która została sprawdzona.

Jak długo muszę czekać na wynik badania?

Wynik badania WES PROFILAKTYKA otrzymasz w czasie 7 tygodni.

Wynik badania WES COMPLEX otrzymasz w czasie 7-10 tygodni, wynik testu WES STANDARD otrzymujesz w 10 tygodni, wynik badania WES PREMIUM otrzymasz w czasie 7 tygodni. Od razu po otrzymaniu wyniku, umawiamy Cię na telefoniczną konsultacją z lekarzem genetykiem.

Moje dziecko miało wykonywane badania przesiewowe na NFZ, które nie wykazały nic niepokojącego czy jest sens je rozszerzać?

Tak, gdyż badanie przesiewowe (NFZ) wykrywa  29 chorób, a test WES kilkaset tego typu chorób! Poza tym badanie przesiewowe jest badaniem biochemicznym (sprawdza zawartość danej substancji w krwi) i może czasami dawać wynik fałszywie negatywny.

Badanie biochemiczne nie mówi nic o przyczynie choroby, gdyż sprawdza tylko jeden z objawów choroby. Test WES jest badaniem genetycznym, które sprawdza występowanie choroby na poziomie genów i dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego jeśli rodzic ma taką możliwość – warto wykonać dodatkowo badanie genetyczne o szerokim zakresie.

Gdzie można wykonać badanie WES?

W DOMU:

  • Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
  • Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
  • W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.

W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

  • Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Co w sytuacji jeżeli pobrana próbka nie będzie się nadawać do analizy?
W rzadkich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie próbki do badania, np. na skutek uszkodzenia mechanicznego, niewystarczającej jakości materiału, zanieczyszczenia materiału, problemów technicznych itp. W takiej sytuacji organizujemy ponowne pobranie bez dodatkowych opłat.

Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.

Jak należy przygotować pacjenta do pobrania krwi?
Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo, natomiast wskazane jest, aby na kilka godzin przed pobraniem pacjent dużo pił i był nawodniony.

Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.

Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka).  Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia.  Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.

Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków.  Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i  przyjazny dla małego pacjenta.  Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Jak otrzymam wynik badania WES?
Po pobraniu próbki do badania, Pacjent otrzyma dostęp do Panelu Klienta on-line.  Wynik zostanie opublikowany w Panelu Klienta w wersji PDF (taki wynik jest w pełni wartościowy, ponieważ zawiera podpis elektroniczny).  O terminie publikacji wyniku Pacjent zostanie poinformowany SMSem. Dzięki Panelowi, zarówno dane osobowe pacjenta jak i wyniki badań są odpowiednio zabezpieczone.
Kiedy odbędzie się konsultacja wyniku z lekarzem?

Terminy oczekiwania na konsultacje z naszymi lekarzami genetykami to od kilku dni do dwóch tygodni.

Termin konsultacji można wybrać samodzielnie korzystając z dostępu do Panelu Klienta.

Czy jest możliwość płatności ratalnej?
Tak – wystarczy się z nami skontaktować, a wyjaśnimy jak uzyskać możliwość płatności ratalnej.

Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.

Mieszkam za granicą, jak mogę wykonać badanie WES?

Badania WES PROFILAKTYKA, WES COMPLEX, WES PREMIUM oraz WES STANDARD wykonuje się z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.

Czy choroby genetyczne zawsze są dziedziczone po rodzicach?

Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.

Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.


Zobacz też:

💜Badania genetyczne na padaczkę

💜Badanie WES

💜Mikromacierze badanie

💜Badanie FRAX