Jakie są Pierwsze objawy autyzmu? Na co warto zwrócić uwagę?

Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma autyzm? U podstaw zaburzeń autystycznych mogą leżeć wadliwe geny i wrodzona choroba metaboliczna. Aby zwiększyć szanse na normalne życie pociechy, kluczowa jest wiedza o chorobie, która spowodowała objawy autyzmu.

Pierwsze objawy autyzmu to nie wyrok dla dziecka

Autyzm objawia się na wiele sposobów, u każdego dziecka inaczej. Pierwsze objawy autyzmu – zaburzenia na tle komunikacyjnym – pojawiają się już w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Dziecko może mieć problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, nie interesuje się rówieśnikami, nie zwraca uwagi na twarze innych osób i ma mało podzielną uwagę.

Do najwcześniejszych objawów autyzmu należą także:

  • trudności w wyrażaniu emocji,
  • brak reakcji na własne imię,
  • problemy z wykonywaniem gestów.

Jeśli zauważasz u dziecka pierwsze objawy autyzmu, pamiętaj, że to nie wyrok. Autyzm to nie choroba sama w sobie, tylko zespół objawów. Przyczyny autyzmu mogą być różne – aby móc zacząć działać, podjąć leczenie i pomóc dziecku, trzeba dojść do prawdziwego źródła zaburzeń.

Test NOVA to badanie, które pozwala poznać ewentualną przyczynę autyzmu

Jedną z przyczyn autyzmu mogą być zaburzenia metaboliczne – to schorzenia, które są trudne w diagnozie, ponieważ nie są one widoczne gołym okiem i dają niespecyficzne objawy.

W teście NOVA sprawdzane jest aż 68 chorób metabolicznych

W wyniku wielu chorób metabolicznych w organizmie odkładają się toksyczne substancje, które mogą prowadzić do uszkodzeń układu nerwowego i wywoływać autyzm. Przykładem jest galaktozemia – wrodzona choroba, która objawia się tym, że dziecko nie ma enzymu odpowiedzialnego za rozkład galaktozy.

Jeśli nie wiemy, że dziecko ma galaktozemię, może mu zaszkodzić mleko matki, które zawiera galaktozę. Objawy choroby to zaburzenia rozwoju i żółtaczka, aby ją wyleczyć, należy wykluczyć z diety mleko matki i zastąpić je specjalnym mlekiem modyfikowanym. Należy także wykluczyć inne produkty spożywcze zawierające galaktozę, dzięki temu objawy autystyczne nie będą się pogłębiały, możliwe jest także cofnięcie tych zaburzeń, które już się u dziecka pojawiły.

Jeśli zauważasz u dziecka pierwsze objawy autyzmu, warto je przebadać pod kątem wrodzonych chorób metabolicznych

Aby można było pomóc dziecku z autyzmem, trzeba poznać jego prawdziwą przyczynę Jeśli do wystąpienia objawów autystycznych doszło w wyniku zaburzeń metabolicznych, szczególne znaczenie ma czas. Warto przebadać dziecko, gdy zaobserwowaliśmy u niego pierwsze niepokojące objawy. Dzięki temu można wdrożyć często łatwe leczenie i zadbać w najlepszy możliwy sposób zadbać o dalszy rozwój dziecka.

Test NOVA to najszersze badanie kierowane dla najmłodszych. Dzięki szerokiemu zakresowi badanie pozwala poznać ewentualne przyczyny autyzmu. Wynik badania jest omawiany przez specjalistę – genetyka, w ten sposób rodzice zyskują cenną wiedzę na temat tego, co dalej robić i mogą pomóc swojemu dziecku.