Filmy, seriale i książki o zaburzeniach ze spektrum autyzmu

Zaburzenia ze spektrum autyzmu są ostatnio coraz częściej diagnozowane. Osobom zdrowym nie jest łatwo zrozumieć z czym wiąże się autyzm, jak wygląda życie osoby z autyzmem i z jakimi problemami się mierzy. To bardzo ważne zagadnienie porusza się w wielu tekstach kultury – filmach, serialach, książkach. W wielu z nich autyzm jest głównym wątkiem. Poniżej przedstawimy listę najciekawszych filmów, seriali i książek o zaburzeniach ze spektrum autyzmu.

Filmy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu:

 • „Zachowaj spokój”– bohaterką tego filmu jest Wendy. Jest ona genialną dziewczynką borykającą się z autyzmem. Wendy fascynuje się serialem Star Trek. Pewnego dnia postanawia wziąć udział w konkursie na najlepszy scenariusz odcinka jej ukochanego serialu. Wtedy zaczyna się jej przygoda.
 • Filmy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu„Latarnia na wybrzeżu orek”– Beto jest naukowcem, który zajmuje się życiem orek. Mieszka w Patagonii. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się Loli i jej autystyczny syn Tristan. Chłopiec bardzo mało mówi i nie okazuje uczuć. Jego kontakt z otoczeniem jest minimalny. Wszystko zaczyna się zmieniać po obejrzeniu przez Tristana filmu o orkach. Loli postanawia wyjechać do Argentyny, aby jej syn miał jak najczęstszy kontakt z tymi zwierzętami.
 • „Adam”– film ten opowiada o mężczyźnie, który boryka się z zespołem Aspergera. Jest nim Adam, który mieszka w Nowym Yorku. Pewnego dnia poznaje nową sąsiadkę – Beth, którą fascynuje sposób życia Adama. W końcu rodzi się między bohaterami uczucie. Film wspaniale pokazuje, jak trudno może być osobom z zespołem Aspergera, otworzyć się na drugiego człowieka.
 • „Rain Man”– jest to jeden z pierwszych filmów, który poruszył tematykę zaburzeń ze spektrum autyzmu. Charliemu umiera ojciec. Bohater dowiaduje się, że cały spadek został przepisany na jego brata, o którego istnieniu nic nie wiedział. Charlie postanawia poznać brata i odzyskać spadek. Jednak okazuje się, że jego brat jest osobą z autyzmem i ma trudności w kontaktach międzyludzkich. Aby odzyskać pieniądze, Charlie porywa brata. Okazuje się jednak, że między bohaterami zawiązuje się braterska więź.
 • „Nadzwyczajni”– głównymi bohaterami filmu jest dwójka przyjaciół – Bruno i Malik. Mężczyźni od wielu lat działają charytatywnie na rzecz osób z autyzmem. Prowadzą oni ośrodki, w których szkoli się ludzi do udzielania fachowej pomocy pacjentom z ciężkimi zaburzeniami. Pewnego dnia zostają poddani kontroli Opieki Społecznej i grozi im zamknięcie ośrodków. Przyjaciele rozpoczynają walkę dla dobra swoich podopiecznych.

Seriale o zaburzeniach ze spektrum autyzmu

Filmy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu

 • „Atypowy”– główny bohater serialu – Sam ma 18 lat i cierpi na autyzm. Próbuje on zrozumieć świat i jakoś się w niego wpasować. Sam bardzo chciałby żyć tak samo, jak inni – znaleźć sobie dziewczynę, chodzić na imprezy, dostać się na studia. Serial pokazuje jego zmagania z codziennością. Jest to świetny serial, pomagający zrozumieć, jak funkcjonują osoby autystyczne na co dzień.
 • „Miłość w spektrum”– jest to serial dokumentalny, a właściwie reality show, które pokazuje dorosłe osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Są to prawdziwe osoby, zmagające się z realnymi problemami. Serial opowiada o ich życiu miłośnym – bohaterowie chodzą na randki, poszukują drugiej połówki, ale także opowiadają o swoich związkach, planowaniu ślubu czy po prostu przyszłości. Serial w piękny sposób ukazuje, jak osoby autystyczne otwierają się na drugiego człowieka. W programie uczą się oni rzeczy dla nas bardzo oczywistych np. okazywania zainteresowania czy skupienia uwagi na drugiej osobie. Dla ludzi ze spektrum autyzmu mogą to być bardzo trudne aspekty funkcjonowania w społeczeństwie.
 • „Słowo na A”– serial opowiada o autystycznym chłopcu o imieniu Joe. Chłopiec ma 5 lat i mieszka ze swoją rodziną w Anglii. Joe trzyma się sztywno swoich przyzwyczajeń. Jego rodzice uważają to za zwykłe dziecięce zachowanie, które 'przejdzie’ z wiekiem. Dopiero w pewnym momencie zaczyna do nich docierać, że ich syn może borykać się z autyzmem. Serial świetnie pokazuje, jak wygląda życie rodzinne w sytuacji zdiagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Widać w nim, jakie emocje są przeżywane oraz jak bohaterowie sobie z nimi radzą.
 • „Dobry Doktor”– Shaun Murphy jest autystycznym lekarzem, który mieszka na małej wsi. Pewnego dnia przeprowadza się jednak do dużego miasta i rozpoczyna pracę w prestiżowym szpitalu. Jest mu tam bardzo trudno zbudować nowe relacje i zrozumieć nowe otoczenie. Z czasem zaczyna być postrzegany jako bardzo utalentowany lekarz i zaczyna zjednywać sobie przyjaciół.
 • „Nieobecni”– jest to polski serial o autyzmie. Mila zgłasza zaginięcie swoich bliskich. Śledztwem zajmuje się Filip – podkomisarz z zespołem Aspergera. Mila uważa go za osobę niekompetentną, nie wierzy w jego umiejętności i nie jest chętna do współpracy z nim. Po jakimś czasie uświadamia sobie jednak, że tylko on może pomóc odnaleźć jej bliskich.

Książki o zaburzeniach ze spektrum autyzmuFilmy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu

 • „Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie”– autyzm został zdiagnozowany u Jacoba w wieku dwóch lat. Działania terapeutów i lekarzy nie skutkowały. Chłopiec nie mówił i był bardzo wycofany. Wtedy jego mama postanowiła samodzielnie zająć się synem. Skoncentrowała się na jego zdolnościach. Dzięki niej Jacob przezwyciężył wszystkie trudności. Okazało się, że ma bardzo wysokie IQ i pamięć fotograficzną. Dzięki staraniom i świadomości mamy, Jacob został okrzyknięty geniuszem.
 • „Barwne cienie i nietoperze. Życie w autystycznym świecie”– autorem książki jest osoba borykająca się z zespołem Aspergera – Axel Brauns. Jest to niezwykła książka, ponieważ opiera się na doświadczeniach jej autora. Brauns opisuje w niej to, jak postrzega otoczenie, jakie trudności ma w kontaktach międzyludzkich, jak trudno jest mu okazywać uczucia. Jego opisy są bardzo dokładne, więc z książki możemy się dużo dowiedzieć, a może nawet zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu.
 • „Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera”– jest to również książka napisana przez osobę z zespołem Aspergera- Johna Eldera Robinsona. John żył w czasach, gdy zaburzenia ze spektrum autyzmu nie były jeszcze diagnozowane. Był on nietypowym dzieckiem – uwielbiał kopać doły oraz rozkładać na części odbiorniki radiowe. Posługiwał się on dość dziwną logiką i unikał kontaktu wzrokowego. John nie ukończył szkoły średniej, ale potrafił wizualizować dźwięki, dzięki czemu dostał pracę. W wieku 40 lat na drodze Johna stanął pewien specjalista, który powiedział mu o zespole Aspergera. Od tamtej pory John zupełnie inaczej zaczął patrzeć na świat i na siebie.
 • „Syndrom czerwonej hulajnogi”– jest to polska książka o autyzmie. Bohaterem książki jest autystyczny Michał, któremu specjaliści nie potrafią pomóc. Mama Michała bierze sprawy we własne ręce i próbuje pomóc swojemu dziecku. Książka ukazuje, z czym muszą mierzyć się rodzice dzieci autystycznych.

Jak widać temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, jest aktualnie chętnie poruszany w filmach, serialach i książkach. Można z nich dowiedzieć się wiele o funkcjonowaniu takich osób i ich rodzin, ich problemach, sposobie postrzegania siebie i świata. Może dzięki nim uda nam się lepiej zrozumieć osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i dzięki temu ułatwić im funkcjonowanie w społeczeństwie.

Często zadawane pytania

Co jeżeli wynik badania genetycznego pokaże gen choroby wrodzonej?

W takiej sytuacji, podczas konsultacji genetycznej, która odbywa się po wydaniu wyniku badania (zawarta jest w cenie) Lekarz Genetyk wskaże dalsze kroki postępowania.

Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka, w większości przypadków można dziecku skutecznie pomóc, wprowadzając indywidualnie dopasowaną terapię. W niektórych przypadkach terapia ta polega np. na wprowadzeniu odpowiedniej diety lub suplementacji.

Co jeżeli wynik badania genetycznego nie pokaże genu choroby wrodzonej?

Jest to bardzo dobra i cenna informacja! Oznacza to wykluczenie badanych chorób wrodzonych. Taka informacja pokazuje np. że dziecko może być bezpiecznie szczepione, a także, że w przyszłości nie rozwinie się u niego żadna choroba, która została sprawdzona.

Jak długo muszę czekać na wynik badania?

Wynik badania WES PROFILAKTYKA otrzymasz w czasie 7 tygodni.

Wynik badania WES COMPLEX otrzymasz w czasie 7-10 tygodni, wynik testu WES STANDARD otrzymujesz w 10 tygodni, wynik badania WES PREMIUM otrzymasz w czasie 7 tygodni. Od razu po otrzymaniu wyniku, umawiamy Cię na telefoniczną konsultacją z lekarzem genetykiem.

Moje dziecko miało wykonywane badania przesiewowe na NFZ, które nie wykazały nic niepokojącego czy jest sens je rozszerzać?

Tak, gdyż badanie przesiewowe (NFZ) wykrywa  29 chorób, a test WES kilkaset tego typu chorób! Poza tym badanie przesiewowe jest badaniem biochemicznym (sprawdza zawartość danej substancji w krwi) i może czasami dawać wynik fałszywie negatywny.

Badanie biochemiczne nie mówi nic o przyczynie choroby, gdyż sprawdza tylko jeden z objawów choroby. Test WES jest badaniem genetycznym, które sprawdza występowanie choroby na poziomie genów i dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego jeśli rodzic ma taką możliwość – warto wykonać dodatkowo badanie genetyczne o szerokim zakresie.

Gdzie można wykonać badanie WES?

W DOMU:

 • Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
 • Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
 • W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.

W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

 • Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Co w sytuacji jeżeli pobrana próbka nie będzie się nadawać do analizy?
W rzadkich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie próbki do badania, np. na skutek uszkodzenia mechanicznego, niewystarczającej jakości materiału, zanieczyszczenia materiału, problemów technicznych itp. W takiej sytuacji organizujemy ponowne pobranie bez dodatkowych opłat.

Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.

Jak należy przygotować pacjenta do pobrania krwi?
Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo, natomiast wskazane jest, aby na kilka godzin przed pobraniem pacjent dużo pił i był nawodniony.

Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.

Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka).  Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia.  Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.

Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków.  Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i  przyjazny dla małego pacjenta.  Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Jak otrzymam wynik badania WES?
Po pobraniu próbki do badania, Pacjent otrzyma dostęp do Panelu Klienta on-line.  Wynik zostanie opublikowany w Panelu Klienta w wersji PDF (taki wynik jest w pełni wartościowy, ponieważ zawiera podpis elektroniczny).  O terminie publikacji wyniku Pacjent zostanie poinformowany SMSem. Dzięki Panelowi, zarówno dane osobowe pacjenta jak i wyniki badań są odpowiednio zabezpieczone.
Kiedy odbędzie się konsultacja wyniku z lekarzem?

Terminy oczekiwania na konsultacje z naszymi lekarzami genetykami to od kilku dni do dwóch tygodni.

Termin konsultacji można wybrać samodzielnie korzystając z dostępu do Panelu Klienta.

Czy jest możliwość płatności ratalnej?
Tak – wystarczy się z nami skontaktować, a wyjaśnimy jak uzyskać możliwość płatności ratalnej.

Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.

Mieszkam za granicą, jak mogę wykonać badanie WES?

Badania WES PROFILAKTYKA, WES COMPLEX, WES PREMIUM oraz WES STANDARD wykonuje się z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.

Czy choroby genetyczne zawsze są dziedziczone po rodzicach?

Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.

Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.


 

Chcesz porozmawiać o badaniach przydatnych w autyzmie?

Zachęcamy do darmowej konsultacji:


Może Cię zainteresować:

💜 Autyzm badania genetyczne

💜 Przyczyny autyzmu u dzieci

💜 Dieta w autyzmie

💜 Badania metaboliczne u dzieci z autyzmem

💜 Skąd się bierze autyzm u dziecka?

💜 Leczenie farmakologiczne w autyzmie

💜 Objawy autyzmu u dziewczynek