Czym są badania na autyzm?

Badania na autyzm przed postawieniem diagnozy, Badania na autyzm po postawieniu diagnozy, Autyzm to zespół specyficznych objawów, które występują już u kilkulatków, ale także osób starszych. Najczęstsze to problemy z nawiązywaniem relacji interpersonalnych czy komunikacją. Autyzm określany jest również jako całościowe zaburzenia rozwoju. Diagnostyka wymaga współpracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów z kilku dziedzin nauki.

Badania na autyzm przed postawieniem diagnozy
Badania na autyzm po postawieniu diagnozy
Badania na autyzm pomagają dobrać terapię
Badania na autyzm – jakie wykonać?

Badania na autyzm przed postawieniem diagnozy

Naukowcy wciąż starają się znaleźć kompletne badania na autyzm. Obecnie diagnoza wymaga kompleksowej konsultacji z kilkoma specjalistami. W ich trakcie pacjent poddawany jest testom psychologicznym i psychiatrycznym, a także przeprowadzany jest z nim wywiad diagnostyczny. Dodatkowo warto uzupełnić postępowanie diagnostyczne o badania genetyczne na autyzm.

Badania na autyzm po postawieniu diagnozy

Mimo posiadania diagnozy autyzmu, można wciąż wykonywać badania i poszukiwać przyczyn zaburzenia. Jednym z nich może być innowacyjne badanie wes, które pozwala przeanalizować wszystkie geny pacjenta w celu poszukiwania w nich mutacji.

Badania na autyzm pomagają dobrać terapię

Odpowiednie badania na autyzm, a przede wszystkim kompleksowa diagnostyka pozwalają dopasować odpowiedni rodzaj terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każdy pacjent może wykazywać zupełnie inne objawy autyzmu, w dodatku o różnym stopniu nasilenia. W związku z tym poznanie jego funkcjonowania pozwala wprowadzić odpowiednie oddziaływania terapeutyczne, a jeśli to konieczne również leczenie farmakologiczne czy psychiatryczne, które zwiększa komfort jego codziennego życia.

Badania na autyzm – jakie wykonać?

Badania na autyzm mogą być naprawdę rozbudowane. Przede wszystkim wykonywane są przez różnych specjalistów. W związku z tym mogą to być badania neurologiczne, psychiatryczne, jak i psychologiczne. Ponadto warto wykonać badania genetyczne, które pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy zaburzenia ze spectrum autyzmu mają podłoże genetyczne. Proces diagnostyczny jest niewątpliwie bardzo wymagający i czasochłonny, bywa również trudny dla pacjentów.