Testy alergiczne u dzieci – od jakiego wieku można je wykonać?  

Testy alergiczne dziecka pozwalają poznać przyczynę alergii. Po ich wykonaniu można zadbać o alergika już od jego najmłodszych lat. Kiedy można zrobić pierwsze testy alergiczne u dzieci? Od jakiego wieku wykonać testy alergiczne skórne lub z krwi? Podpowiadamy.

Testy alergiczne u dzieci – od jakiego wieku można je wykonać?

Kiedy można zrobić dziecku testy na alergię? Czy jest jakiś najlepszy moment na wykonanie badania? To zależy od metody badania. Na rynku jest bowiem dostępnych kilka różnych typów testów alergicznych:

  • skórne
  • badanie przeciwciał z krwi
  • molekularne testy alergiczne z krwi.

Nie wszystkie z nich można wykonać u małego dziecka, a szczegółowej mówiąc, nie każdy test u bardzo małego dziecka będzie zawsze w pełni miarodajny. Jest to kwestia indywidualna uzależniona od kilku czynników.

Od kiedy testy alergiczne u dzieci skórne?

Jedną z możliwości sprawdzenia przyczyny uczulenia są skórne testy na alergie u dzieci. Od kiedy można wykonać tego typu badanie? Aby wynik był wiarygodny, mały pacjent musi mieć ukończony mniej więcej trzeci rok życia. Na czym polega ta metoda? Alergolog nanosi na przedramię kropelki różnych roztworów alergenów i następnie wykonuje w tych miejscach płytkie nakłucia. Dodatni wynik (zmiana o średnicy wynoszącej co najmniej 3 mm) świadczy o uczuleniu, jednak nie jest wystarczający, aby rozpoznać chorobę alergiczną [1]. Rozpoznania dokonuje się na podstawie obserwacji objawów klinicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, alergia pokarmowa czy też atopowe zapalenie skóry.

Kiedy testy na alergie u dzieci skórne nie mogą zostać wykonane? Przeciwwskazania stanowią [2]:

  • ciąża;
  • podejrzenie reakcji anafilaktycznej na dany alergen;
  • rozległe zmiany skórne i choroby skóry;
  • terapia z wykorzystaniem leków antyhistaminowych.

Testy alergiczne z krwi u dzieci – od jakiego wieku można wykonać badanie przeciwciał?

Inna metoda na poznanie przyczyny alergii to badanie przeciwciał, które można wykonać praktycznie w każdej grupie wiekowej. Od kiedy? Testy alergiczne z krwi u dzieci IgE można wykonać poniżej 2-3. roku życia, jednak maluch musi mieć ukończone 6 miesięcy.

Testy alergiczne z krwi są bardzo bezpieczne i nie wiążą się z ekspozycją na antygeny alergenów, ich wykonanie w żadnym stopniu nie nasila objawów. Kiedy testy alergiczne u dzieci z krwi nie mogą zostać wykonane? W przeciwieństwie do testów alergicznych skórnych badanie przeciwciał można wykonać bez względu na to, czy na skórze małego pacjenta wystąpiły alergiczne zmiany skórne oraz w sytuacji przyjmowania leków[3]. Jest ono szybkie w wykonaniu i nie wymaga, aby dziecko pozostawało długi czas w bezruchu. Badanie IgE pozwala zidentyfikować źródło alergii, jednak nie daje one informacji na temat tego, który komponent alergenu wywołuje uczulenie, do tego potrzebne jest wykonanie testu molekularnego.

Test alergiczne u dzieci – od kiedy można wykonać nowoczesne molekularne testy alergiczne?

Na rynku są już dostępne nowoczesne, molekularne testy alergiczne u dzieci. Od jakiego wieku można je wykonać? Test alergiczny ALEX może być przeprowadzony w każdym wieku, od niemowląt do starszych osób. Oznacza to, że może być to test alergiczny dla niemowlaka. Badanie jest o wiele bardziej precyzyjne niż klasyczne testy IgE. Test immunochemiczny wykorzystujący nanotechnologię wskazuje konkretne źródło alergii, odróżniając przy tym alergię pierwotną od alergii krzyżowej. Dzięki nim udaje się zidentyfikować alergeny, które same w sobie nie powodują uczulenia, uczulają jedynie wtedy, gdy wejdą w reakcję krzyżową z innymi alergenami.

Kiedy można zrobić dziecku test na alergię ALEX? Jak przygotować malucha do badania?

Test alergiczny ALEX można wykonać u bardzo małego dziecka, badanie jest wybierane często przez rodziców, którzy chcą bardzo szczegółowo sprawdzić, na co uczulone jest niemowlę.

Dlaczego warto wykonać takie badanie?

  • Najdokładniejsze badanie diagnostyczne alergii  badanie aż 295 alergenów z jednej próbki
  • Określenie precyzyjnego profilu choroby alergicznej  test identyfikuje precyzyjnie uczulające alergeny co pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia przez lekarza alergologa
  • Większa czułość, dokładność, precyzyjność w stosunku do klasycznych testów z krwi  określenie profilu uczulenia ze wskazaniem dokładnych składników alergenów stanowiących prawdziwe przyczyny alergii
  • Brak przeciwwskazań – test można wykonać niezależnie od stanu klinicznego i aktualnych objawów potencjalnej alergii, nie wymaga przygotowania ani przerwania przyjmowania leków
  • Skrócenie diagnostyki – możliwość zmniejszenia liczby wizyt i skrócenie czasu postępowania diagnostycznego – wszystkie odpowiedzi na dręczące pytania możemy uzyskać za pomocą wykonania tego jednego, szerokiego testu
  • Przydatne dla osób z nadwrażliwością na wiele alergenów – szeroki i dokładny wynik pozwalający na ocenę w przypadkach wątpliwości, co dokładnie może być przyczyną alergii, występowaniu objawów w przypadku różnych kontaktów z alergenami lub na skutek reakcji krzyżowej
  • Wszechstronność – dokładna informacja o już występujących alergiach oraz możliwości nabycia tolerancji i nasileniu objawów choroby alergicznej

Metoda badania pozwala je przeprowadzić szybko, sprawnie oraz bezpiecznie, a także o wiele łatwiej niż np. testy skórne. Badanie wykonywane z krwi nie wymaga od dziecka, by pozostawało ono przez długi czas w bezruchu.

Kiedy test na alergie u dzieci ALEX nie może zostać wykonany?

Kiedy testy alergiczne u dzieci z krwi ALEX nie mogą zostać wykonane? W przypadku nowoczesnego badania brak przeciwwskazań do jego wykonania. Test ALEX można przeprowadzić niezależnie od stanu klinicznego pacjenta czy też aktualnych objawów [4].


Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/130284,o-czym-mowia-wyniki-testow-skornych-jak-je-odczytywac
  2. https://alergiczne.info/testy-alergiczne/przeciwwskazania-wykonania-testow-skornych/
  3. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/130277,jaka-jest-roznica-miedzy-testami-skornymi-a-badaniem-przeciwcial
  4. https://www.testdna.pl/alergia/testy-alergiczne/test-alex/