Testy alergiczne u dzieci – kiedy je najlepiej wykonać? Jaki rodzaj testu wybrać?

Alergia może dawać wiele nieprzyjemnych symptomów. Objawiać się ona może katarem, łzawieniem oczu, wysypką czy dusznościami. Aby móc ją leczyć, alergia musi zostać dobrze rozpoznana. Badania w kierunku alergii można wykonać nawet dzieciom. Kiedy można zrobić dziecku test na alergie? Jakie testy wykonać dziecku? Podpowiadamy!

Testy alergiczne u dzieci – sprawdź rodzaje testów alergicznych i od kiedy je wykonać

Istnieją dwa rodzaje testów alergicznych – testy skórne oraz testy polegające na oznaczeniu przeciwciał IgE w krwi. Alergiczne testy skórne wykonuje się w przypadku alergii na pyłki drzew, krzewów, trawy, roztocza, sierść zwierząt oraz grzyby pleśniowe. Badanie to wykonuje się poprzez wprowadzenie pod powierzchnię skóry dziecka kilku kropel cieczy, które zawierają w sobie alergeny. Robi się to za pomocą specjalnego nożyka. Taki test jest wykonywany najczęściej na przedramieniu.

Z kolei testy z krwi wykonuje się, gdy wyniki testów skórnych są niejednoznaczne oraz jeśli podejrzewana jest alergia na składniki pokarmowe, lateks i ukąszenia owadów np. pszczoły czy szerszenia. Są one częściej wykonywane u dzieci.

Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy można wykonać dzieciom testy alergiczne. Okazuje się, że nie ma konkretnego wieku. Najczęściej testy alergiczne skórne można wykonać już trzyletniemu dziecku. W niektórych przypadkach przesuwane są jednak do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Nie można wykonać ich wcześniej, ponieważ w trakcie badania trzeba być nieruchomym przez około 15 minut, co mogłoby się nie udać u młodszych dzieci.

U młodszych lub bardziej ruchliwych dzieci rekomenduje się wykonanie testu alergicznego z krwi. Wymagają one tylko jednorazowego pobrania, więc dziecko nie musi pozostawać nieruchomo.

Molekularne testy alergiczne u dzieci – od kiedy je wykonywać?

Spośród testów alergicznych zaleca się przeprowadzenie dzieciom molekularnych testów na alergie. Jest to bardzo precyzyjne badanie. Testy te wskażą dokładnie jaka część źródła uczulenia konkretnie odpowiada za alergie np. w przypadku alergii pokarmowej, może się okazać, że produkt możemy spożyć po obróbce termicznej. Badanie molekularne daje niepowtarzalną możliwość weryfikacji, gdzie uczulający komponent jeszcze się znajduje.

W przypadku klasycznych badań uczulająca część alergenu może nie znajdować się w badanej próbce, co może dać wynik fałszywie negatywny. W przypadku testów molekularnych szansa na to jest praktycznie równa zeru. Molekularne testy alergiczne dają również możliwość oceny ryzyka wystąpienia ciężkiej reakcji anafilaktycznej. W teście tym sprawdzane jest 295 alergenów. W zakres molekularnych testów alergicznych u dzieci wchodzą:

  • Pyłki traw, drzew, chwastów np. akcji, babki lancetowatej, buka zwyczajnego brzozy brodawkowatej, trawy bermudzkiej, pokrzywy zwyczajnej i wielu innych;
  • Roztocza – roztocze kurzu domowego oraz roztocze spichrzowe
  • Drożdże i pleśnie
  • Pokarmy pochodzenia roślinnego – rośliny strączkowe (np. ciecierzyca, soja, groch), zboża (np. owies, kukurydza, ryż), przyprawy (np. kminek, oregano, papryka), owoce (np. kiwi, truskawka, mango), warzywa (np. marchew, pomidor, awokado), orzechy (np. orzechy laskowe, nerkowce, orzechy pekan) nasiona (np. nasiona słonecznika, sezamu, dyni)
  • Pokarmy pochodzenia zwierzęcego – mleko, jaja, mięso, ryby, pasożyty ryb, owoce morza np. dorsz, homar, mięso indycze, wołowina, krewetka, wieprzowina, makrela, mięso owcze
  • Jady owadów np. jad pszczeli, jad szerszenia
  • Karaluchy
  • Alergeny zwierzęce np. pies, mysz, krowa
  • Lateks
  • Fikus
  • Homolog ludzkiej laktoferyny
  • Pasożyty – europejski obrzeżek gołębi

Kiedy można wykonać alergiczne testy molekularne u dzieci? Są to testy z krwi, więc nie wymagają od pacjenta bezruchu. Molekularne testy alergiczne można więc wykonać nawet u niemowlaka.

Molekularne testy alergiczne można wykonać w jednej z 200 przychodni, które znajdują się na terenie całej Polski. Istnieje również możliwość wizyty domowej – pielęgniarka przyjedzie do Państwa domu nieoznakowanym samochodem, aby pobrać próbkę. Usługa ta znajduje się w cenie badania.

Jak przygotować dziecko do testów alergicznych?

W przypadku testów skórnych i klasycznych testów z krwi dziecko 7 dni przed badaniem powinno zaprzestać zażywania leków antyhistaminowych oraz sedaktywnych, jeśli je przyjmuje. W przypadku molekularnych testów alergicznych leki antyhistaminowe nie muszą zostać odstawione.

W przypadku badań skórnych skóra w miejscu, w którym zostanie przeprowadzony test, powinna być zdrowa i czysta. Nie powinno się też wcześniej na niej używać żadnych drażniących kosmetyków.

Testy alergiczne u dzieci – pakiet “Diagnostyka alergii MAX”

Diagnostyka alergii MAX to pakiet testów alergicznych, który ma największy na rynku zakres. Sprawdza się w nim uczulenie na aż 295 alergenów. Dzięki metodzie molekularnej pakiet ten jest dokładniejszy niż inne testy alergiczne. Jest także jedynym testem, który potrafi rozróżnić reakcję pierwotną od krzyżowej, co w praktyce oznacza większą skuteczność działań profilaktycznych oraz odczulania.