Testy alergiczne u niemowlaka – które wybrać? Jakie alergeny zbadać?

Testy alergiczne u niemowlaka wykonuje się by już od najmłodszych lat zadbać o zdrowie dziecka. Umożliwiają one poznanie przyczyny alergii i następnie wdrożenie odpowiedniej profilaktyki oraz leczenia. Na rynku są już dostępne testy na alergie u niemowlaka nowej generacji. Ich możliwości są ogromne!

Testy na alergię u niemowlaka – jakie wybrać?

Objawy alergii, choć nie zawsze charakterystyczne, mogą występować nawet u niemowlaków, a w niektórych przypadkach alergia może się nawet rozwijać z wiekiem. Testy alergiczne u 8-miesięcznego dziecka, dwulatka lub trzylatka pozwalają szybko zdiagnozować alergię, dobrać odpowiednią metodę kuracji i rozpocząć właściwe leczenie. Dzięki świadomości tego, co uczula dziecko, rodzice mogą uchronić malucha przed uciążliwymi skutkami alergii.

Jakie objawy alergii najczęściej występują u dzieci i z jakimi alergiami należy je łączyć?

  • cieknący, lejący się z nosa katar (jest inny niż podczas przeziębienia i występuje podczas kontaktu z alergenem, np. po zjedzeniu określonego produktu lub w trakcie zabawy ze zwierzęciem),
  • zaczerwienienie oczu i opuchnięcie powiek (występuje podczas wystawienia na wysoką dawkę czynnika alergizującego),
  • obrzmiałe, niezaczerwienione gardło,
  • wysuszona skóra, pokrzywka, bąble, zaczerwienienia, plamy na skórze
  • przykry zapach z ust, afty, zaczerwienienia wokół ust
  • wypryski, wysypka
  • bóle brzucha, ulewanie, biegunki
  • stan podgorączkowy
  • kaszel i duszności

Na rynku jest dostępnych kilka różnych testów alergicznych. Ich rodzaj zależy od wieku pacjenta. Jakie testy alergiczne wykonuje się u małych dzieci? Są to:

  • testy alergiczne skórne – ta metoda jest skuteczna u pacjentów po ukończeniu trzeciego roku życia;
  • testy alergiczne z krwi u niemowlaka – w tej grupie znajdują się klasyczne testy IgE oraz nowoczesne molekularne testy alergiczne.

 

  • Klasyczne testy IgE – testy alergiczne dobre dla 3-latka, 2-latka i dzieci młodszych powyżej 6. miesiąca życia

Klasyczne badanie serologiczne wykonuje się u dzieci powyżej 6. miesiąca życia, są to wiec odpowiednie testy alergiczne u rocznego dziecka, dwulatka, trzylatka, a także dzieci młodszych – np. 8-miesięcznych;

  • Nowoczesne molekularne testy alergiczne – idealne testy alergiczne dla niemowlaka, małego dziecka i osób dorosłych

Ten typ testów cechuje wysoka skuteczność wykrywania alergii oraz brak ograniczenia wiekowego. Są to odpowiednie testy alergiczne u dwulatka, jak i dzieci w wieku młodszym oraz osób starszych. Nowa metoda jest coraz częściej wybierana przez rodziców, którzy chcą wykonać testy alergiczne niemowlaka.


Diagnostyka alergii MAX – co zyskujesz?

  •  Najszersza ilość dostępnych alergenów – aż 295!
  • Największa dokładność kliniczna – zastosowanie techniki molekularnej sprawia, że test ten odznacza się znacznie większą skutecznością niż klasyczne testy alergiczne dla dzieci np. testy pediatryczne wykrywające podwyższone miano przeciwciał IgE.
  • Jako jedyny umożliwia odróżnienie reakcji pierwotnej od reakcji krzyżowej, co pozwala zwiększyć skuteczność działań profilaktycznych ale również dobrać odpowiednio immunoterapię (odczulanie).
  • Umożliwia przewidzenie stopnia nasilenia objawów – czy mamy do czynienia z łagodną alergią, która być może z wiekiem minie czy też istnieje ryzyko wystąpienia u dziecka wstrząsu anafilaktycznego
  • Dzięki temu, że wiemy, jaki konkretnie komponent uczula pacjenta możemy sprawdzić, gdzie jeszcze go znajdziemy i tym samym przewidzieć, co jeszcze może wywoływać uczulenie
  • Pozwala uzyskać informację, czy uczulający dziecko komponent podlega rozkładowi pod wpływem obróbki termicznej – czasem pokarm po ugotowaniu przestaje uczulać.

Dowiedz się więcej na temat tego, dlaczego warto wykonać pakiet „Diagnostyka alergii MAX” >>


Testy alergiczne niemowlaka – czy warto wybrać test skórny?

Testy alergiczne z krwi u niemowlaka udaje się przeprowadzić znacznie łatwiej niż testy skórne. Wynika to z faktu, że maluchy są bardzo ruchliwe i ciężko jest je uspokoić, co ma wpływ na wyniki testów skórnych. Tymczasem badanie krwi przebiega bardzo szybko, następnie pobrana próbka jest wysyłana do laboratorium w celu określenia, jaka alergia wystąpiła u dziecka. Podczas wykonywania badania dziecko nie musi pozostawać długi czas w bezruchu, tak jak to ma miejsce podczas skórnych testów alergicznych oraz nie trzeba do odstawiać odpowiednio wcześniej leków.

Testy alergiczne u niemowlaka – na czym polegają testy IgE?

Klasyczne serologiczne testy na alergię u niemowlaka pozwalają określić miano swoistych (specyficznych) przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Test wykonuje się się z próbki krwi pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Te badania alergiczne wykonuje w konkretnych panelach w zależności od rodzaju alergii oraz ilości alergenów.

Jeśli czynnik IgE jest podwyższony, to znak, że dziecko jest uczulone na jakiś składnik lub produkt.

Nowoczesne molekularne testy alergiczne u dziecka są o wiele bardziej precyzyjne niż klasyczne testy alergiczne u niemowlaka IgE. Wskazują one konkretne źródło alergii, a także odróżniają alergię pierwotną od alergii krzyżowej. Dzięki nim udaje się precyzyjnie określić, które produkty uczulają dziecko, a które jedynie wchodzą w reakcję krzyżową z innymi alergenami, a same w sobie nie powodują uczulenia. testy alergiczne dzieci

Diagnostyka molekularna chorób alergicznych daje możliwość analizy swoistych przeciwciał wobec ściśle określonych molekuł, czyli komponentów wchodzących w skład alergenu. W oparciu do tradycyjnej diagnostyki z krwi, badania molekularne zwiększają czułość oznaczeń sIgE, pozwalają ustalić precyzyjny profil uczuleniowy osoby badanej oraz pozwalają rozpoznać i zidentyfikować molekuły reagujące krzyżowo co pozwala dobrać dokładniejszą i indywidualną formę leczenia.

Dlaczego warto wybrać molekularne testy alergiczne z krwi u niemowlaka?

Molekularne testy alergiczne z krwi u niemowlaka dają bardziej wiarygodny wynik niż standardowe badania na alergię. Dzięki temu pozwalają one na postawienie prawidłowej diagnozy. Największe korzyści, jakie się wiążą z ich wykonaniem to:

  • dobór odpowiednich alergenów do immunoterapii swoistej;
  • możliwość odróżnienia prawdziwego uczulenia od reakcji krzyżowej;
  • możliwość precyzyjnej oceny ryzyka wystąpienia ciężkiej reakcji anafilaktycznej i jej uniknięcia;
  • możliwość uniknięcia nieprzyjemnych objawów uczulenia;
  • możliwość uzyskania cennej informacji na temat tego, czy dany alergen pokarmowy uczula także wtedy, gdy został poddany obróbce termicznej;
  • skrócone postępowanie diagnostyczne.

Testy alergiczne u niemowląt – cena

Nowoczesne testy alergiczne dla niemowlaka mogą zbadać za jednym razem nawet 295 różnych alergenów, co pozwala na przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki i następnie – szybsze wdrożenie skutecznego leczenia alergii. Ile kosztują tego typu badania? Cena testów alergicznych z najszerszym zakresem badanych alergenów kształtuje się na poziomie około 1100-1500 złotych. Zważywszy na tak ogromną ilość informacji na temat zdrowia, które można dzięki nim uzyskać, cena nie wydaje się wygórowana, prawda?