Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dzieci – objawy, przyczyny, badania.

Wzmożone napięcie mięśniowe to dysfunkcja, która może dotyczyć zarówno tkanek kończyn dolnych, górnych, jak również innych partii ciała. Schorzenie to dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i małe i rozwijające się organizmy. Choroba atakująca niemowlęta i starsze dzieci, bywa dość uciążliwa, a działania związane z rehabilitacją i fizjoterapią będą zapobiegać dalszemu rozwojowi przykurczy. Działania te zapewnią młodemu człowiekowi prawidłowy rozwój fizyczny i fizjologiczny. Napięcie mięśniowe u dzieci, to dość popularny problem, a sam rodzaj napięcia określany jest zaraz po porodzie i uwzględniany w ocenie i skali Apgar.

Jakie są objawy problemów z napięciem mięsniowym u dzieci, Jakie są przyczyny nieprawidłowego napięcia mięśniowego u dzieci, Jakie badania zrobić na niepprawidłowe napięcie mięśniowe u dzieci, Ile kosztują badania na nieprawidłowe napięcie u dzieci

Jakie są objawy problemów z napięciem mięsniowym u dzieci?
Jakie są przyczyny nieprawidłowego napięcia mięśniowego u dzieci?
Jakie badania zrobić na niepprawidłowe napięcie mięśniowe u dzieci?
Ile kosztują badania na nieprawidłowe napięcie u dzieci?

Jakie są objawy problemów z napięciem mięśniowym u dzieci?

Schorzenia i objawy związane z nieprawidłowym napięciem mięśni u dzieci nie zawsze są widoczne zaraz po urodzeniu. Często ukazują się one parę tygodni po porodzie, a same skutki zaburzenia mogą być mylnie ocenione. Do najbardziej widocznych i najczęściej spotykanych objawów związanych z napięciem mięśniowym zalicza się:

 • prężenie się dziecka,
 • niespokojny sen,
 • niesworność,
 • problem z odruchem ssania,
 • mocne zaciskanie piąstek,
 • krzyżowanie nóżek,
 • nadmierne wygięcie kręgosłupa podczas leżenia na brzuszku, wiele innch.

Jakie są przyczyny nieprawidłowego napięcia mięśniowego u dzieci?

Wzmożone i nadmierne napięcie mięśniowe u dzieci ściśle związane jest z układem nerwowym rozwijającego się organizmu. Słabo jeszcze rozwinięty układ neurologiczny nie wychwytuje wszystkich impulsów, jednocześnie nie dostarczając ich do kory mózgu niemowlaka. Problemy z napięciem mięśniowym mogą również wynikać z różnego rodzaju uszkodzeń lub wad genetycznych. Schorzenia te mogą także być skutkiem innych współistniejących zaburzeń takich jak Zespół Tourette’a, Klinefeltera lub mózgowego porażenia dziecięcego.

Jakie badania zrobić na nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dzieci?

Diagnostyka nieprawidłowego napięcia mięśniowego pozwoli skierować dziecko na odpowiednią rehabilitację i działania fizjoterapeutyczne. Podstawowym badaniem określającym stan napięcia mięśniowego dziecka jest USG przezciemiączkowe, wykonywane przez specjalistę neurologa. Pomocnym w wykryciu nieprawidłowości jest również wykonanie badania genetycznego – w czasie ciąży lub po narodzinach dziecka, która określi ryzyko powstania napięcia mięśniowego uwarunkowanego genetycznie.

Ile kosztują badania na nieprawidłowe napięcie u dzieci?

Badania genetyczne dziecka umożliwiające wykrycie zaburzeń genetycznych, w tym nieprawidłowego napięcia mięśniowego to koszt około 3500 zł. Test NOVA, dzięki któremu można wykryć ponad 12 tys. mutacji zapewni pełna kontrolę nad rozwojem i ewentualnymi chorobami dziecka.

Przeczytaj także:

 1. Padaczka u dziecka 
 2. Badania przed szczepieniem
 3. Badanie genetyczne autyzmu
 4. Diagnoza genetyczna