Kiedy warto wykonać badania genetyczne na padaczkę?
Padaczka to choroba o podłożu neurologicznym, której etiologia jest nie do końca zbadana. Szacuje się, że nawet 25% przypadków choroby może być spowodowanych podłożem genetycznym. W celu poznania, czy choroba nie jest wywołana zaburzeniami genetycznymi, warto wykonać badania DNA, które są dostępne w wybranych laboratoriach.
Badania genetyczne padaczka – kiedy są potrzebne?
Badania genetyczne padaczka – kiedy warto je wykonać?
Badania genetyczne padaczka – ile kosztują?
Badania genetyczne padaczka – jakie geny badają?
Badania genetyczne padaczka – kiedy są potrzebne?
Badania genetyczne padaczka można wykonać w każdym wieku, jednak szczególnie polecane są w przypadku diagnozy genetycznej – diagnostyki padaczki u dzieci. Analiza genetyczna może dać odpowiedź na pytanie odnośnie przyczyn choroby. Badania mogą stanowić pomoc w przypadku ustalenia skutecznych metod leczenia. Warto jednak pamiętać, że badanie wskazuje jedynie genetyczne mutacje mogące odpowiadać za objawy epilepsji.
Badania genetyczne padaczka – kiedy warto je wykonać?
Badania na padaczkę wykonuje się w przypadku występowania ataków o różnym nasileniu. Najczęściej są to ataki, podczas których dochodzi do utraty świadomości. Mogą również występować napady ruchowe, podczas których może dochodzić do niedowładu kończyn, odrętwienia. Jeśli nie da się ustalić przyczyn choroby, warto wykonać badania genetyczne.
Badania genetyczne padaczka – ile kosztują?
Badania genetyczne, które wykrywają mutacje mogące odpowiadać za ataki padaczki, nie należą do najtańszych, jednak wynik jest ważny przez całe życie. Cena standardowego badania zależy od liczby badanych genów – najtańsze wersje kosztują około 2400-2500 złotych. Najszerszy panel to znacznie wyższy koszt, który może przekraczać nawet 4-5 tysięcy złotych.
Badania genetyczne padaczka – jakie geny badają?
Badanie genetyczne pod kątem padaczki analizuje geny, mogące mieć związek z występowaniem ataków. Panel podstawowy obejmuje analizę 12 lub 49 genów. Pacjenci mogą również skorzystać z szerszego badania, w skład którego wchodzi analiza 132 genów. Najszerszy zakres to panel obejmujący analizę aż 358 genów – to badanie daje najwięcej możliwości poznania źródła choroby i najbardziej wiarygodny wynik.
Przeczytaj także: