Badania na padaczkę – co musisz wiedzieć przed jego wykonaniem

Padaczka to choroba układu nerwowego, na którą zachorować może zarówno dziecko jak i osoba dorosła. Powoduje ona nieprawidłowe wyładowania w naszym mózgu, które skutkować mogą atakiem. Bardzo istotne w procesie leczenia tej choroby jest poznanie, z jakim konkretnym typem padaczki mamy do czynienia. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad wykonaniem genetycznych badań na padaczkę.

Opinie lekarzy odnośnie badań na padaczkę, Czy badania na padaczkę warto zrobić małemu dziecku, Badania na padaczkę a wiek pacjenta - czy ma znaczenie, Badania na padaczkę i ich skuteczność w diagnozie

Opinie lekarzy odnośnie badań na padaczkę
Czy badania na padaczkę warto zrobić małemu dziecku?
Badania na padaczkę a wiek pacjenta – czy ma znaczenie
Badania na padaczkę i ich skuteczność w diagnozie

Opinie lekarzy odnośnie badań na padaczkę

Badania na padaczkę, zarówno badanie panelowe NGS, jak i badanie WES są badaniami polecanymi przez lekarzy specjalistów. Badania te pozwalają na otrzymanie pewnych wyników, dzięki którym możliwe będzie zdiagnozowanie choroby. Lekarze polecają wykonanie badania szczególnie tym osobom, u których bliska osoba choruje na padaczkę i zwiększone jest prawdopodobieństwo posiadania wadliwego genu. Badanie WES oraz badanie NGS pozwalają na wykrycie choroby jaką jest padaczka genetyczna.

Czy badania na padaczkę warto zrobić małemu dziecku?

Jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy u dziecka, które mogą świadczyć o padaczce, należy skontaktować się z lekarzem specjalistą. Warto także wykonać badania na padaczkę, takie jak badanie NGS oraz WES, które zawiera analizę wszystkich 23 tysięcy znanych dotąd genów człowieka. Badanie to pozwoli na zdiagnozowanie choroby oraz pomoże we wdrożeniu odpowiedniego postępowania. Zrobienie badania na padaczkę już u małego dziecka da nam wiedzę, czy dziecko może być chore, co na pewno pozytywnie wpłynie na proces diagnozy oraz leczenia.

Badania na padaczkę a wiek pacjenta – czy ma znaczenie

Badanie na padaczkę można wykonać już nawet u noworodka – wiek dziecka nie ma znaczenia podczas wykonywania badań. Warto wykonać badanie już od najmłodszych lat, ponieważ może mieć ono ogromną wartość w przypadku chorób dziecka w późniejszych latach życia.

Badania na padaczkę i ich skuteczność w diagnozie

Badania na padaczkę takie jak test WES czy też NGS to badania genetyczne, które pozwalają ustalić lekarzowi dokładny typ padaczki, na jaką choruje dziecko. Dzięki badaniu dowiemy się jakie są przyczyny padaczki, a lekarz będzie mógł postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć leczenie odpowiednie dla indywidualnego przypadku.