Autyzm – o czym warto wiedzieć
Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było zdrowe, piękne oraz dobrze się rozwijało. Niestety nie zawsze tak jest. To też jeśli tylko ktoś u swojej pociechy zauważy częste zaparcia, duże spowolnienie ruchowe, problemy z jedzeniem, nietypowy wygląd, bóle brzucha to warto, żeby wykonał dziecku badania na autyzm, ponieważ są to objawy towarzyszące właśnie tej chorobie. Nie ma się więc co dziwić, że rodzice myślą, autyzm jakie badania będą najwłaściwsze, żeby postawić trafną diagnozę w możliwie najkrótszym czasie.
Autyzm – jakie badania są najlepsze?
Autyzm – jakie badania genetyczne są dostępne?
Czy diagnostyka autyzmu jest prosta?
Czy autyzm jest możliwy do wyleczenia?
Autyzm – jakie badania są najlepsze?
Przede wszystkim koniecznie trzeba w pierwszej kolejności wykonać badania psychologiczne. Dodatkowo musi zostać przeprowadzony szczegółowy wywiad zespołu specjalistów, który z reguły składa się z pedagoga, psychologa, psychiatry dziecięcego oraz logopedy. Poza tym warto również wykonać testy na opóźnioną reakcję nietolerancji pokarmowej, badanie słuchu, wzroku, a także elektoencefalografię.
Autyzm – jakie badania genetyczne są dostępne?
Warto jest wykonać test metodą MLPA, jaki jest testem przesiewowym. Poza tym dobrze jest również zrobić badanie mikromacierzą CGH, który pozwalana na mikrodelecję lub mikroduplikację w całym genomie.
Czy diagnostyka autyzmu jest prosta?
Nie jest to do końca prosta diagnostyka, ponieważ u każdego dziecka może się przejawiać nieco inaczej. Jednakże po szczegółowych badaniach autyzm da się zdiagnozować. Zdarzały się również przypadki, że diagnoza była postawiona na wyrost. Dlatego jeśli tylko są jakieś podejrzenia ku tej chorobie to najpierw warto jest przeprowadzić dokładne badania i dopiero później postawić diagnozę autyzmu, aby była ona w zupełności trafna.
Czy autyzm jest możliwy do wyleczenia?
Czym wcześniej zostanie wykryty autyzm tym lepiej, ponieważ szybciej można przystąpić do leczenia autyzmu i działa to wówczas oczywiście na plus. W wielu przypadkach wraz z wiekiem autyzm słabnie, albo nawet całkowicie zanika. Dlatego można stwierdzić że z autyzmu nie tyle da się wyleczyć, co po prostu się z niego wyrasta.