Przyczyny autyzmu u dzieci- czy choroby metaboliczne mogą mieć wpływ na autyzm?
Przyjęło się, że autyzm to schorzenie mające głównie podłoże genetyczne. W rzeczywistości, jest to zdecydowanie bardziej skomplikowane! Przyczyn autyzmu może być bardzo wiele, a badania nad nimi wciąż trwają.
Jakie mogą być przyczyny autyzmu u dzieci?
Co mają wspólnego choroby metaboliczne i autyzm?
Jakie badania warto wykonać u dziecka z autyzmem?
Jakie korzyści daje sprawdzenie ewentualnych chorób metabolicznych u dziecka z autyzmem?
Jakie mogą być przyczyny autyzmu u dzieci?
Przyczyny autyzmu nadal są nie do końca poznane. Wśród głównych powodów występowania objawów autystycznych wymienia się uwarunkowania genetyczne, ale także: starszy wiek rodziców, zanieczyszczenie środowiska, przedwczesny poród, przyjmowanie leków antydepresyjnych przez matkę podczas ciąży, wystąpienie autyzmu u starszego rodzeństwa. Należy też podkreślić, że coś takiego jak autyzm poszczepienny nie istnieje. Nie ma żadnych dowodów na to, aby szczepienie dzieci miało jakikolwiek wpływ na wystąpienie autyzmu. Nawet szczepionka MMR jest pod tym względem bezpieczna jeśli dziecko nie ma np. choroby metabolicznej. Sam autyzm nie stanowi też przeciwwskazania do szczepień profilaktycznych zatem pediatra, który dokonuje kwalifikacji do szczepień nie weźmie go pod uwagę przy decyzji czy szczepić dziecko.
Co mają wspólnego choroby metaboliczne i autyzm?
Choroby metaboliczne również bywają przyczyną autyzmu. Sprawiają, że organizm nie potrafi przetworzyć niektórych substancji z pożywienia. W efekcie, substancje te odkładają się w komórkach, prowadząc do ich uszkodzenia. To dlatego u niemowlęcia, które po narodzinach wydawało się być całkowicie zdrowe, dopiero po upływie pewnego czasu mogą pojawić się pierwsze objawy autyzmu.
Jakie badania warto wykonać u dziecka z autyzmem?
Diagnostyka autyzmu wymaga wykonania szeregu badań, mających wskazać przyczynę schorzenia oraz możliwości leczenia. Warto wykonać nawet podstawowe badania krwi i moczu – dzieci autystyczne często cierpią na niedobór takich pierwiastków jak wapń, magnez, żelazo, potas, a także witaminy D oraz B12. Oprócz tego, warto zrobić badanie na nietolerancję pokarmową, która może wiązać się z autyzmem. W diagnostyce autyzmu pomocna będzie także konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna.
Specjalistyczne kliniki oraz laboratoria oferują pakiety badań, mających na celu wskazanie, czy przyczyną autyzmu jest choroba metaboliczna. W ostatnich latach to właśnie choroby metaboliczne są coraz częściej wskazywane jako powód pojawienia się autyzmu u dzieci.
Jakie korzyści daje sprawdzenie ewentualnych chorób metabolicznych u dziecka z autyzmem?
Jeśli autyzm u dziecka jest powiązany z chorobami metabolicznymi, wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych może poprawić stan zdrowia małego pacjenta! Znając przyczynę choroby, można zatrzymać jej postępowanie, a także cofnąć zmiany chorobowe.