Leki na depresję – przed rozpoczęciem leczenia warto sprawdzić wrażliwość organizmu na leki
Jakie są najskuteczniejsze leki na depresję dla dzieci? Dla każdego małego lekarz może dobrać inny ich zakres i dawkowanie. W niektórych przypadkach warto sprawdzić zależność pomiędzy genotypem pacjenta i skutecznością substancji leczniczych. Dziś jednak, dzięki farmakogenetyce, jesteśmy w stanie w wielu przypadkach stwierdzić, czy dana terapia będzie bezpieczna oraz skuteczna. Dotyczy to także lekarstw na depresję.
Zapraszamy do umówienia się na rozmowę ze specjalistą w sprawie badań genetycznych:
Leki na depresję – które podaje się w pierwszej kolejności?
Depresja, inaczej choroba afektywna jednobiegunowa, jest możliwa do leczenia, m.in za pomocą farmakoterapii. Zadaniem lekarza psychiatry, który prowadzi pacjenta, jest dobranie takich leków na depresję, które poprawią jego jakość życia, jednocześnie nie wywołując skutków ubocznych. Aby terapia była bezpieczna, chory powinien przyjmować najmniejszą możliwą skuteczną dawkę leku. Okazuje się, że to dobranie odpowiednich tabletek na depresję to niełatwe zadanie.
Jakie leki na depresję podaje się w pierwszej kolejności? Do najczęściej podawanych należ selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak:
- citalopram;
- escitalopram;
- fluoksetyna;
- fluwoksamina;
- paroksetyna;
- sertralina.
Wymienione substancje lecznicze blokują transport serotoniny do komórki nerwowej, co powoduje wzrost stężenia 'hormonu szczęścia’ w mózgu. Dodatkowo wykazują one działanie przeciwlękowe, dzięki czemu udaje się zwalczyć inne towarzyszące depresji zaburzenia lękowe i ataki paniki.
Tabletki na depresję – nie wszystkie będą bezpieczne dla pacjenta
Lekarstwa na depresję mogą dawać wiele skutków ubocznych. Wśród nich można wymienić np.:
- bezsenność;
- brak apetytu;
- nudności;
- zaburzenia seksualne;
- zmniejszenie stężenia sodu we krwi;
- zwiększoną skłonność do krwawień.
Jedną z poważniejszych konsekwencji zażywania tabletek na depresję jest tzw. zespół serotoninowy. Przypadłości towarzyszą zaburzenia takie jak splątanie, a nawet śpiączka. Stan ten może zagrażać życiu i powinien być leczony w szpitalu. Na szczęście wraz z rozwojem dziedzin takich jak np. farmakogenetyka i odkrywaniem kolejnych mechanizmów, które decydują o tym, które tabletki na depresję są skuteczne dla danego pacjenta, można opracować coraz lepsze i bezpieczniejsze terapie.
Jakie leki na depresję podać? To zależy od genotypu
Jaki będzie najlepszy lek na depresję? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić nowoczesna dziedzina nauki, mianowicie farmakogenetyka. Jej zadaniem jest uzyskanie informacji na temat reakcji organizmu na dany lek, a także wyselekcjonowanie tych osób, u których po podaniu danej substancji może się rozwinąć reakcja toksyczna.
Okazuje się, że w skutecznym leczeniu wielu schorzeń, w tym także depresji ważną rolę odgrywają geny.
To one mogą decydować o tym, jak będą przebiegać szlaki metaboliczne w organizmie i co za tym idzie, w jaki sposób będą przetwarzane dostarczane substancje lecznicze. Przed leczeniem lekami na depresję warto więc zrobić badania wrażliwości na leki, np. dostępny już także w Polsce test WES Premium.
Najskuteczniejsze leki na depresję – test WES Premium pozwoli je zidentyfikować
Aby uzyskać informację, jakie lekarstwa na depresję będą skuteczne dla danego pacjenta, warto wykonać badanie WES Premium. To najbardziej nowoczesny test genetyczny na świecie, który jest obecnie dostępny także w Polsce. Test WES Premium korzysta z technologii sekwencjonowania nowej generacji NGS i bada wszystkie geny człowieka, zarówno eksony, jak i introny.
Badanie WES Premium jest wykonywane z krwi lub na podstawie wymazu z policzka – jest ono więc nieinwazyjne i bezbolesne. To pierwszy na świecie test DNA, który pozwala dokładnie przeanalizować nie tylko eksony (te części genomu bada test WES w wersji podstawowej), ale także poznane introny. Co więcej, nie wymaga on od pacjenta praktycznie żadnych przygotowań. Na pobranie próbki można podjechać do autoryzowanej przychodni, możliwe jest także umówienie się na wizytę domową lub odbiór zestawu pobraniowego i samodzielne pobranie wymazu do analizy.
👉 Badanie WES Premium potrafi zidentyfikować zmiany odpowiedzialne za rozwój wielu chorób genetycznych, których przyczyn nie dało się do tej pory poznać. Badanie wykonuje się u osób z podejrzeniem padaczki, wrodzonej choroby metabolicznej oraz pierwotnych niedoborów odporności. Po zidentyfikowaniu konkretnych genów odpowiedzialnych za schorzenia można w wielu przypadkach postawić diagnozę genetyczną i przystąpić do leczenia, co zwiększa szansę na jego pozytywny efekt. Dla pacjenta oznacza to często szansę na pokonanie choroby.
👉 Do badania WES PREMIUM jest możliwość dokupienia badania wrażliwości na leki. W badaniu sprawdzana jest wrażliwość pacjenta na 89 substancji leczniczych, które zawarte są w ponad 550 lekach dostępnych na polskim rynku. Wśród nich znajdują się leki przeciwbólowe (np. ibuprofen) , stosowane w leczeniu padaczki i zaburzeń neurologicznych, kardiologiczne, znieczulające, psychiatryczne. Dzięki takiej wiedzy stosowanie leków jest bezpieczniejsze, a terapia dużo skuteczniejsza.
Badanie WES PREMIUM – badane leki
Koszt badania farmakogenetycznego to 1077 zł.
Leki – depresja – wynik testu WES Premium jest ważny na całe życie
Wynik badania WES Premium jest niezmienny – jeśli test wskaże konkretny wariant genu, odpowiadający za wrażliwość na konkretną substancję leczniczą, będzie on taki sam przez całe życie. Jaki płynie z tego wniosek? Wystarczy raz wykonać badanie DNA, by dowiedzieć się, jakie leki na depresję będą skuteczne dla pacjenta.
Depresja – leki – oto lista leków badanych w teście WES Premium
W raporcie farmakogenetyczym możliwym do dokupienia do badania WES Premium uwzględniona została wrażliwość na ponad 500 różnych leków dostępnych na polskim rynku. Wśród nich znalazły się także lekarstwa na depresję. Poniższa tabela ukazuje, które substancje lecznicze stosowane w lekach na depreję są sprawdzane w badaniu.