Badania na padaczkę – które z nich jest najskuteczniejsze?
Genetyczne badania na padaczkę mogą udzielić jednoznacznej informacji na temat tego, czy u danej osoby wystąpiła genetycznie uwarunkowana padaczka. Które badania na padaczkę są najskuteczniejsze? Czym jest test WES? Sprawdź!
Skuteczne i pewne badania na padaczkę u dzieci
Badania na padaczkę wykonywane metodą NGS
Badanie genetyczne WES badaniem w kierunku przyczyn padaczek
Badania na padaczkę – czy są jakieś przeciwwskazania do ich wykonania?
Skuteczne i pewne badania na padaczkę u dzieci
Genetyczne badania na padaczkę to pewne i skuteczne badania w kierunku przyczyn padaczki u dzieci i dorosłych. Udział czynników genetycznych w powstawaniu ataków epilepsji wynosi aż 40 – 60% chorych, w związku z czym wykonanie badania DNA w większości przypadków zamyka postępowanie diagnostyczne.
Badania na padaczkę wykonywane metodą NGS
Najlepsze genetyczne badania na padaczkę to testy DNA korzystające z technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Badania te potrafią przeanalizować za jednym razem nawet setki genów podejrzanych o wywołanie chorób dających objawy w postaci ataków padaczki!
Badanie genetyczne WES badaniem w kierunku przyczyn padaczek
Na rynku są już dostępne genetyczne badania na padaczkę, które wskażą dokładnie typ zaburzenia w genach, który doprowadził do wystąpienia zaburzeń. Dzięki nim lekarz może określić rodzaj choroby i zaproponować odpowiednie dla danego przypadku leczenie. Najdokładniejszym i najszerszym badaniem genetycznym, jakie można wykonać, jest badanie WES. To badanie na padaczkę analizuje wszystkie znane ludzkie geny (23 000)!
Badania na padaczkę – czy są jakieś przeciwwskazania do ich wykonania?
Genetyczne badania na padaczkę są wskazane, gdy lekarz nie potrafi jednoznacznie stwierdzić przyczyn padaczki. Ich wykonanie jest zalecane, gdy dotychczasowe leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów i napady padaczki postępują.
Testy DNA na padaczkę warto wykonać, gdy w rodzinie występowały wcześniej choroby genetyczne, a także wtedy, gdy atakom padaczki towarzyszą inne niepokojące objawy, np. dolegliwości gastryczne lub symptomy autystyczne. Są one nieinwazyjne i bezpieczne dla każdej osoby chorującej na padaczkę.