Czym charakteryzuje się test NOVA?

Wiele rodziców decyduje się na zrobienie takiego testu, ponieważ mają pewność, że ich dziecko jest zdrowe. Test, o którym mowa pozwala przede wszystkim na wykrycie wszystkich mutacji, które mogą za jakiś czas spowodować choroby u dziecka. Dzięki tej metodzie możliwe jest wykrycie ponad 80 chorób wrodzonych.

Test NOVA - kiedy jest potrzebny, Test NOVA - kiedy warto go wykonać, Test NOVA - ile kosztuje, Test NOVA - co konkretnie bada

Test NOVA – kiedy jest potrzebny?
Test NOVA – kiedy warto go wykonać?
Test NOVA – ile kosztuje?
Test NOVA – co konkretnie bada?

Test NOVA – kiedy jest potrzebny?

Z pewnością powinny go wykonać osoby zwiększonego ryzyka. Choroby są zazwyczaj dziedziczne, dlatego zaleca się wykonanie tego badania nawet kilka dni po urodzeniu. Na choroby wrodzone cierpi ponad 8 mln Polaków, więc warto dla pewności poddać się teście NOVA.

Test NOVA – kiedy warto go wykonać?

Test należy wykonać gdy pojawiają się charakterystyczne objawy. Do nich zalicza się nadmierną senność lub nadpobudliwość, kiedy pojawiają się niepokojące dla rodzica objawy u dziecka, których oni sami nie potrafią wyjaśnić. Dziecko ma podwyższoną temperaturę, trudności z karmieniem, dziwne odruchy, a często też problemy ze skórą oraz wymioty.

Dużo rodziców decyduje się na wykonanie badania genetycznego noworodka. To profilaktyczny test, który pozwoli wykluczyć ryzyko zachorowania dziecka na choroby wrodzone. Zaleca się wykonanie go w drugiej dobie życia dziecka.

Także wiele rodziców decyduje się na zrobienie badania genetycznego dziecka. Wtedy zazwyczaj u dziecka pojawiają się niepokojące objawy lub gdy pojawia się podejrzenie choroby wrodzonej.

Test NOVA – ile kosztuje?

Test NOVA to nowoczesne badanie genetyczne kosztuje ok. 4000-5000 zł. Jest kosztowne ze względu na dokładność.

Test NOVA – co konkretnie bada?

Pozwala na wykrycie genów, które powodują choroby lub są ich objawami. Wczesne wykrycie i zastosowanie leczenia umożliwia lepsze funkcjonowanie za jakiś czas. Dlatego warto poddać się temu badaniu, ponieważ nie mamy pewności, jakie geny posiadamy. Prawidłowa diagnoza pozwala wprowadzić skuteczne leczenie farmakologiczne, przewidzieć postęp choroby oraz oszacowanie podobnych problemów u rodzeństwa dziecka w przyszłości.