Padaczka we śnie – objawy, przyczyny, diagnoza Niektóre rodzaje padaczek wywołują ataki padaczkowe w trakcie snu chorego. Dotyczy to około 20% pacjentów. Najczęściej występują one w przypadku padaczki Rolanda oraz nocnej padaczki czołowej. A jak się objawiają? Sprawdź w naszym …
Padaczka – porady i niezbędne informacje
Padaczka kryptogenna – co to takiego?
Padaczka kryptogenna – co to takiego? Padaczka może mieć różne przyczyny. Wywoływać mogą ją m.in. czynniki genetyczne, udar mózgu czy choroba układu nerwowego. Istnieje także grupa padaczek zwana padaczkami kryptogennymi. W ich przypadku lekarze nie są w stanie ustalić, jaki …
Padaczka u rocznego dziecka – objawy, przyczyny, diagnostyka
Padaczka u rocznego dziecka – objawy, przyczyny, diagnostyka Padaczka rozwinąć może się nawet u najmłodszych. Chorobę tę rozpoznać można nawet u rocznego dziecka. Nie zawsze jednak objawia się ona poprzez drgawki i wyprężenie ciała. Padaczka u rocznego dziecka może objawiać …
Czym jest padaczka psychogenna?
Czym jest padaczka psychogenna? Wiedziałeś, że napady padaczkowe nie zawsze wywoływane są przez padaczkę? Ich przyczyną mogą być także czynniki psychiczne. Takie napady nazywają się epilepsją psychogenną. Wyglądają zupełnie jak padaczka, dlatego bardzo trudno jest je rozróżnić. Jest to jednak …
Padaczka senna – objawy, przyczyny, diagnostyka
Padaczka senna – objawy, przyczyny, diagnostyka Padaczka jest chorobą, która występuje w różnych typach. Nie zawsze jej objawem jest atak w ciągu dnia, podczas którego pojawiają się drgawki, a ciało się wypręża. Epilepsja napady może wywoływać także w nocy. Nazywana …
Odruch moro a padaczka
Odruch moro a padaczka Odruch Moro pojawia się u każdego niemowlaka. Pojawia się on już około 9 tygodnia życia dziecka i zaczyna wygasać około 4 miesiąca. Pomaga on niemowlakowi odnaleźć się w rzeczywistości pełnej nowych bodźców. Odruch moro jest fizjologiczną …
Padaczka brzuszna – objawy, przyczyny, diagnostyka
Padaczka brzuszna – objawy, przyczyny, diagnostyka Padaczka brzuszna to jeden z rodzajów epilepsji. Objawia się ona głównie poprzez zaburzenia pracy układu pokarmowego, co skutkuje różnymi dolegliwościami. Jest to bardzo rzadka choroba, dlatego jej rozpoznanie może nie należeć do najprostszych. W …
Jak zapobiegać atakom padaczki?
Jak zapobiegać atakom padaczki? Padaczka to choroba, na którą cierpi ponad 50 milionów osób. Usłyszenie takiej diagnozy zmienia życie. Pacjenci w każdej chwili spodziewają się ataku padaczkowego. Niewielu z nich wie, że czasem mogą ich uniknąć. Istnieją metody, które zminimalizują …
Psychogenne napady rzekomopadaczkowe
Psychogenne napady rzekomopadaczkowe Okazuje się, że nie każde zaburzenie, które przypomina padaczkę, w rzeczywistości nią jest. Dowodem na to są psychogenne napady rzekomopadaczkowe. Przypominają one tylko ataki epilepsji, ale mają zupełnie inną przyczynę. Co je powoduje? Jak można rozpoznać napady …
Diagnostyka padaczki u dzieci
Diagnostyka padaczki u dzieci Padaczka to choroba neurologiczna, z którą zmaga się aż 1% populacji. Wywołuje ona napady padaczkowe, w trakcie których mogą pojawić się drgawki, utrata przytomności, zrywy mięśniowe czy chwilowa utrata świadomości. Diagnostyką padaczki zajmują się neurolodzy. Rozpoznają …