Choroba otępienie – co to?
Otępienie to skutek uszkodzenia mózgu. Powoduje ono problemy z pamięcią, spowolnienie myślenia, a nawet zaburzenia zachowania. Zwykle samo otępienie nie jest problemem, ale jedynie jego objawem. Przyczyna tego stanu może być dużo poważniejsza. Zobacz, jak możesz ją rozpoznać i co zrobić, jeśli otępienie zostanie zdiagnozowane!
Co to jest otępienie?
Otępienie mózgowe to inaczej demencja. Jest to stan, w którym znacznie obniża się poziom funkcjonowania poznawczego. Chorzy na skutek otępienia zaczynają więc mieć problemy m.in. z pamięcią, myśleniem, orientacją w terenie, uczeniem się czy rozumieniem. Pojawić mogą się także zaburzenia zachowania, nastroju i motywacji.
Otępienie mózgu – przyczyny
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otępienie mózgowe jest stanem wywołanym przez chorobę mózgu. Najczęściej pojawia się ono przy następujących stanach chorobowych:
• Choroba Alzheimera
• Choroba Parkinsona
• Pląsawica Huntingtona
• Choroba Wilsona
• Otępienie z ciałami Lewy’ego
Rozwój tych chorób spowodowany może być przez czynniki genetyczne lub środowiskowe.
Przyczyną otępienia może być również udar mózgu, guz wewnątrzczaszkowy lub infekcja układu nerwowego.
Objawy otępienia
Otępienie początkowo objawia się dość niepozornie. Chorzy zapominają o wizytach, gubią rzeczy i zadają kilkukrotnie to samo pytanie. Zwykle zachowują się oni dość normalnie, dlatego nikt na tym etapie jeszcze nie podejrzewa, że dzieje się coś złego.
Wraz z rozwojem otępienia chorzy zaczynają zapominać słowa i przestają rozpoznawać bliskie im osoby i miejsca. Pojawiają się także trudności w liczeniu i pisaniu oraz problemy z zapamiętywaniem nowych informacji. Z czasem pacjent z otępieniem traci swoje zainteresowania. Dochodzi także do zaburzeń zachowania w postaci apatii pojawiającej się na przemian z impulsywnością.
Otępienie może powodować u chorych także zwiększoną drażliwość i płaczliwość. Często są oni rozchwiani emocjonalnie i zaczynają powoli wycofywać się z życia społecznego. Wielu z nich potrzebuje opieki i pomocy w wykonywaniu codziennych czynności.
Diagnostyka otępienia
Diagnostyka otępienia najczęściej opiera się na wykonaniu dwóch testów:
• MMSE (ang. Mini-Mental State Examination) – jest to test, podczas którego pacjentowi zadaje się szereg pytań. Każde z nich jest odpowiednio punktowane. O otępieniu mówi się, jeśli wynik pacjenta będzie mniejszy niż 24 punkty.
• Test zegara – pacjent otrzymuje kartkę i ołówek. Jego zadaniem jest narysowanie tarczy zegara, a następnie zaznaczenie na niej cyfr i wskazanej przez badającego godziny.
Lekarz może zlecić pacjentowi także wykonanie badań krwi. Najczęściej obejmują one morfologię, stężenie witaminy B12, TSH, lipidogram i stężenie glukozy.
Testy te pozwalają wykryć otępienie, ale nie wskazują jego przyczyny. Pacjent powinien więc w następnej kolejności wykonać rezonans magnetyczny i badanie genetyczne. Przyczyną otępienia może być groźna choroba mózgu, która niezdiagnozowana może zagrażać życiu i zdrowiu pacjenta.
W diagnostyce genetycznej nie możemy wykonać pierwszego lepszego badania genetycznego. Tego typu testy różnią się od siebie zakresem, dlatego nie każde badanie wykryje przyczynę otępienia. Polecamy więc wykonanie badania kompleksowego, takiego jak WES Complex.
WES Complex jest pierwszym i jedynym dostępnym w Polsce badaniem tak zwanym multiomicznym. Co to oznacza? W trakcie jednej analizy, z jednej pobranej próbki wykonywane jest zarówno bardzo szerokie badanie WES oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za chorobę neurodegeneracyjną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei umożliwia określenie, czy choroba neurodegeneracyjna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widzimy to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
Jak wykonać badanie?
Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz poniższy formularz rejestracji na wizyt, a my poprowadzimy Cię przez cały proces badania! Możesz liczyć na jego pomoc codziennie – również w weekendy i święta. Nasi konsultanci udzielą Ci nie tylko fachowej pomocy ale też okażą empatię i zrozumienie.
Możesz umówić pobranie korzystając z formularza on-line Rejestracja 24h/dobę
Leczenie otępienia
Niestety zmiany otępienne są nieodwracalne. Możemy jednak nieco spowolnić rozwój choroby, aby chory mógł zachować swój poziom funkcjonowania poznawczego jak najdłużej. W tym celu stosuje się leki usprawniające funkcjonowanie intelektualne oraz leki niwelujące zaburzenia zachowania.
Konieczna jest również współpraca z psychologiem lub neuropsychologiem, który przeprowadzi terapię stymulującą funkcje poznawcze.
Pacjenci zmagający się z otępieniem powinni skorzystać także z innych form terapii. Szczególnie polecana jest terapia zajęciowa dopasowana do potrzeb pacjenta. Niektórzy z nich podczas zajęć ćwiczą wykonywanie codziennych czynności, takich jak posługiwanie się sztućcami czy czesanie się. Inni pacjenci mogą wykonywać na zajęciach place plastyczne, rzeźbić czy wyszywać.