Pokój dla dziecka z autyzmem – jak go urządzić, by czuło się w nim bezpiecznie?

Gdy urządzamy pokój dla dziecka z objawami autyzmu, musimy pamiętać o jednej głównej zasadzie. Ma to być miejsce bezpieczne, w którym dziecko będzie się dobrze czuło i zawsze będzie chciało do niego wracać. Dzieci autystyczne odbierają rzeczywistość jako chaos, który atakuje ich nadmiarem bodźców – trudnych lub niemożliwych do zniesienia. Dlatego przestrzeń, w której przebywają, musi być uporządkowana, spokojna i dająca poczucie stabilizacji. Jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem, by stał się jego „królestwem”? Podpowiadamy poniżej.

Pokój dla dziecka z autyzmem – jak najbliżej rodziców

Pokój dla dziecka z autyzmem

Pokój dla dziecka z autyzmem musi być zlokalizowany jak najbliżej sypialni rodziców. Wtedy dziecko będzie czuło się najbezpieczniej i będzie mogło liczyć na ich pomoc o każdej porze dnia i nocy. Rodzice również będą spokojniejsi, jeśli ich pociecha będzie w pobliżu.

Ponadto pokój dziecka powinien znajdować się blisko łazienki, jednak nie przez ścianę. Jeśli będzie znajdowała się zbyt daleko, np. na innym piętrze, może doprowadzić to do niechęci skorzystania z toalety, a co za tym idzie wstrzymywania potrzeb fizjologicznych. Z kolei, jeśli pokój będzie z nią sąsiadował, to odgłosy takie jak kapiąca czy spuszczana woda, mogą powodować u wrażliwego dziecka dyskomfort.

Pokój dla dziecka autystycznego – zadbajmy o ciszę, spokój i bezpieczeństwo

Pokój dla dziecka z autyzmem

Dobrze, gdy pokój dla dziecka autystycznego jest zlokalizowany tak, by okna wychodziły na spokojną okolicę, taką jak zamknięte podwórko, park, las, łąka. Nie powinny być skierowane na ruchliwą ulicę, która będzie dostarczała niepotrzebnych bodźców, takich jak np.: odgłosy samochodów, tramwajów, karetek, zapachy spalin, czy drażniący zapach od pobliskiego baru z fast foodem. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy koniecznie zadbać o okna dźwiękoszczelne, a dokładnie o szyby o podwyższonej akustyczności.

Dzieci lubią wyglądać przez okno, dlatego szczególnie w pokoju dziecka autystycznego nie powinno być zainstalowanych żadnych firanek i zasłon, które ograniczą kontakt ze światem zewnętrznym. Najlepsze rozwiązanie to rolety (w neutralnych, spokojnych barwach, jednokolorowe bez wzorów), które przepuszczają światło.

Drzwi do pokoju dziecka z autyzmem powinny mieć tak zamontowaną klamkę, żeby maluch sam mógł je otworzyć lub zamknąć. Oczywiście nie mogą mieć zamka z kluczem. Starajmy się wybierać drzwi bez przeszklenia, by nie było przez nie widać światła z innego pomieszczenia. Może to wpływać rozpraszająco na dziecko, a nawet przeszkadzać mu we śnie. Warto dodatkowo pomyśleć o ich wytłumieniu, by do malucha nie dochodziły zbędne hałasy.

Pokój dla dziecka z autyzmem

W pokoju dziecka autystycznego kolory ścian powinny być w spokojnych tonacjach, najlepiej jasnych, bladych. Mają duże znaczenie dla samopoczucia malucha i odbioru przez niego otoczenia. Bardzo dobrze wpływają stonowane odcienie zieleni, błękitu, lecz  mogą to być także beże, ciepłe, delikatne róże, brzoskwinie. Kolory można jak najbardziej łączyć, jednak nie powinno ich być więcej niż dwa-trzy. Zrezygnujmy ze wzorzystych tapet, które będą rozpraszać dziecko i zachęcać go do ich zdrapywania.

Dobrze, jeśli dziecko mogłoby chodzić boso, chociaż przez część dnia. Nie powinna go ograniczać ani temperatura, ani faktura. Dobrym pomysłem, jeśli to możliwe, jest zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Ponadto dziecko powinno mieć styczność z różnego rodzaju powierzchniami, np. podłogą gładką, posadzką, dywanem z szorstkim włosiem, dywanem z krótkim włosiem. Dzięki temu dziecko z autyzmem, które często ma nadwrażliwość w okolicach stóp, może poprzez to być poddane stymulacji i przyzwyczajać się do różnych powierzchni.

Dom, czy mieszkanie, w który mieszka dziecko z autyzmem musi mieć zamontowane blokady na drzwi, okna, balkon. Pamiętajmy również o  zabezpieczeniu gniazd elektrycznych.

Pokój dla dziecka z autyzmem – dobieramy oświetlenie

W skład oświetlenia w pokoju dziecka z autyzmem powinno wchodzić światło główne, jak i kilka (nie za dużo) punktowych źródeł światła, takich jak lampka nocna, lampka przy biurku. Odpowiednie światło to stonowane, jednolite i z regulacją jasności. Dziecko samo powinno móc je włączyć, wyłączyć, wyregulować. Dlatego też włącznik, czy pokrętło od światła powinno być w zasięgu ręki dziecka.

Pokój dla dziecka autystycznego – podział na strefy, czyli porządek i harmonia

Pokój dla dziecka z autyzmem

Jak urządzić pokój dziecka z autyzmem, by panowała tam harmonia, której tak bardzo potrzebuje?

Pokój należy podzielić na 3 strefy, aby dziecko miało miejsce do nauki, zabawy oraz odpoczynku.

  Strefa do nauki to zapewnienie dziecku krzesła i stolika lub biurka. Powinny by tak dobrane, by maluch zachowywał odpowiednią postawę ciała podczas siedzenia. Pamiętajmy, by biurko nie stało bezpośrednio przodem okna, gdyż może znajdować się tam zbyt dużo bodźców wzrokowych, które będą rozpraszać dziecko. Stolik również ustawiamy w odpowiednim miejscu, czyli pod pustą ścianą. Warto na niej zawiesić jedynie tzw. tablicę sukcesów dziecka.

  Strefę do zabawy możemy wyznaczyć poprzez matę lub dywan. Uwzględniając zaburzenia sensoryczne dziecka, dobieramy właściwy kolor, tworzywo, z którego są wykonane oraz ich grubość. Dobrym rozwiązaniem jest użycie jednakowych pudełek, które pomogą w segregacji zabawek. Oczywiście muszą być ustawione tak, by dziecko miało do nich cały czas dostęp.

  Strefa do odpoczynku (łóżko, materac, pufa, namiot) ma być miejscem, w którym dziecko może się wyciszyć, odpocząć,  uspokoić, gdy jest rozdrażnione. Pamiętajmy, że sen dziecka – dzienny jako drzemka, czy nocny – nie powinien być zakłócany przez czynniki, takie jak światło, hałas, różne dźwięki. Dla dziecka z autyzmem znaczenie może również mieć rodzaj, jak i ciężar pościeli.

Pokój dla dziecka z autyzmem – wybieramy zabawki

  W pokoju dziecka z autyzmem zaleca się minimalizm, zarówno w stosunku do mebli, jak i do zabawek. Zabawki, które robią wszystko naraz: świecą, migają, grają, śpiewają, nie będą odpowiednie dla malucha z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Poza tym ich nadmiar wprowadzi niepotrzebny chaos i nieporządek. Zupełnie inaczej na dziecko wpływają zabawki, które wymagają sortowania przedmiotów pod względem rozmiaru, koloru, kształtu. Takie czynności działają na dzieci uspokajająco. Zalecane są zabawki typu: klocki, układanki, piłki, zabawki tematyczne – samochody, stacja benzynowa, domki dla lalek. Warto, by zabawki (uwzględniając upodobania) wpływały również stymulująco na dziecko, więc postarajmy się, by znalazły się wśród nich zabawki pobudzające zmysł słuchu (książeczki z odgłosami np. zwierząt, samochodów), wzroku (dobieranki, puzzle), dotyku (zabawki o różnej fakturze, np. piłeczki sensoryczne).

Pamiętajmy, by zwracać uwagę na certyfikaty i atesty, które zagwarantują dziecku bezpieczeństwo podczas używania zabawek


Porozmawiaj o badaniach DNA na autyzm:


👉 Jak można zamówić badanie genetyczne dla dziecka?

On-line, poprzez sklep: wybierz badanie 

W przypadku badań wymagających pobrania krwi oddzwonimy do Państwa w celu umówienia dogodnego terminu i miejsca pobrania.

 Telefonicznie: 576 997 525 Rejestracja telefoniczna czynna 7 dni w tygodniu

Pisemnie: biuro@badamydzieci.pl

Pisemnie:   Facebook Messenger

Często zadawane pytania

Co jeżeli wynik badania genetycznego pokaże gen choroby wrodzonej?

W takiej sytuacji, podczas konsultacji genetycznej, która odbywa się po wydaniu wyniku badania (zawarta jest w cenie) Lekarz Genetyk wskaże dalsze kroki postępowania.

Dzięki szybkiemu wykryciu choroby, która ma negatywny wpływ na organizm dziecka, w większości przypadków można dziecku skutecznie pomóc, wprowadzając indywidualnie dopasowaną terapię. W niektórych przypadkach terapia ta polega np. na wprowadzeniu odpowiedniej diety lub suplementacji.

Co jeżeli wynik badania genetycznego nie pokaże genu choroby wrodzonej?

Jest to bardzo dobra i cenna informacja! Oznacza to wykluczenie badanych chorób wrodzonych. Taka informacja pokazuje np. że dziecko może być bezpiecznie szczepione, a także, że w przyszłości nie rozwinie się u niego żadna choroba, która została sprawdzona.

Jak długo muszę czekać na wynik badania?

Wynik badania WES PROFILAKTYKA otrzymasz w czasie 7 tygodni.

Wynik badania WES COMPLEX otrzymasz w czasie 7-10 tygodni, wynik testu WES STANDARD otrzymujesz w 10 tygodni, wynik badania WES PREMIUM otrzymasz w czasie 7 tygodni. Od razu po otrzymaniu wyniku, umawiamy Cię na telefoniczną konsultacją z lekarzem genetykiem.

Moje dziecko miało wykonywane badania przesiewowe na NFZ, które nie wykazały nic niepokojącego czy jest sens je rozszerzać?

Tak, gdyż badanie przesiewowe (NFZ) wykrywa  29 chorób, a test WES kilkaset tego typu chorób! Poza tym badanie przesiewowe jest badaniem biochemicznym (sprawdza zawartość danej substancji w krwi) i może czasami dawać wynik fałszywie negatywny.

Badanie biochemiczne nie mówi nic o przyczynie choroby, gdyż sprawdza tylko jeden z objawów choroby. Test WES jest badaniem genetycznym, które sprawdza występowanie choroby na poziomie genów i dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego jeśli rodzic ma taką możliwość – warto wykonać dodatkowo badanie genetyczne o szerokim zakresie.

Gdzie można wykonać badanie WES?

W DOMU:

  • Próbkę do badania (krew żylną, suchą kroplę krwi lub wymaz z policzka) może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta.
  • Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, a zestaw do pobrania próbki jest sterylny i bezpieczny dla pacjenta!
  • W przypadku WYMAZU Z POLICZKA oraz SUCHEJ KROPLI KRWI próbką można pobrać samodzielnie, bez pomocy personelu medycznego.

W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

  • Współpracujemy z ponad 300 placówkami medycznymi na terenie całek Polski, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Co w sytuacji jeżeli pobrana próbka nie będzie się nadawać do analizy?
W rzadkich przypadkach może być konieczne ponowne pobranie próbki do badania, np. na skutek uszkodzenia mechanicznego, niewystarczającej jakości materiału, zanieczyszczenia materiału, problemów technicznych itp. W takiej sytuacji organizujemy ponowne pobranie bez dodatkowych opłat.

Dotyczy to zarówno próbki krwi, wymazu z policzka i suchej kropli krwi.

Jak należy przygotować pacjenta do pobrania krwi?
Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo, natomiast wskazane jest, aby na kilka godzin przed pobraniem pacjent dużo pił i był nawodniony.

Pobranie krwi jest bezpieczne. Natomiast w niektórych przypadkach w miejscu pobrania krwi (wkłucia) może powstać krwiak, bardzo rzadko może dojść do uszkodzenia nerwów.

Możliwe, że w trakcie pobrania krwi konieczne będzie przytrzymanie dziecka. U dzieci, u których niemożliwe będzie pobranie krwi z żyły odłokciowej, możliwe jest wkłucie się w nietypowe miejsca (u dzieci jest to częsta główka).  Może się również zdarzyć, że zajdzie potrzeba kilkukrotnego wkłucia.  Jest to standardowa procedura w przypadku pobrań krwi u dzieci i nie należy się tym niepokoić.

Nasze pobrania organizujemy jedynie z personelem medycznym, który ma doświadczenie w pobieraniu krwi u dzieci i noworodków.  Osoba pobierająca krew zawsze stara się to zrobić w sposób jak najbardziej komfortowy i  przyjazny dla małego pacjenta.  Ilość krwi do badania nie jest duża, dlatego najczęściej pobranie przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo.

Jak otrzymam wynik badania WES?
Po pobraniu próbki do badania, Pacjent otrzyma dostęp do Panelu Klienta on-line.  Wynik zostanie opublikowany w Panelu Klienta w wersji PDF (taki wynik jest w pełni wartościowy, ponieważ zawiera podpis elektroniczny).  O terminie publikacji wyniku Pacjent zostanie poinformowany SMSem. Dzięki Panelowi, zarówno dane osobowe pacjenta jak i wyniki badań są odpowiednio zabezpieczone.
Kiedy odbędzie się konsultacja wyniku z lekarzem?

Terminy oczekiwania na konsultacje z naszymi lekarzami genetykami to od kilku dni do dwóch tygodni.

Termin konsultacji można wybrać samodzielnie korzystając z dostępu do Panelu Klienta.

Czy jest możliwość płatności ratalnej?
Tak – wystarczy się z nami skontaktować, a wyjaśnimy jak uzyskać możliwość płatności ratalnej.

Istnieje również możliwość płatności odroczonej do 54 dni – PayPo.

Mieszkam za granicą, jak mogę wykonać badanie WES?

Badania WES PROFILAKTYKA, WES COMPLEX, WES PREMIUM oraz WES STANDARD wykonuje się z suchej kropli krwi. Wystarczy, że zamówią Państwo zestaw do pobrania próbek do domu (przesyłamy zestawy również za granicę bez dodatkowych opłat). Natomiast po pobraniu materiału prosimy o jego odesłanie we własnym zakresie do naszego laboratorium.

Czy choroby genetyczne zawsze są dziedziczone po rodzicach?

Nie. Wiele chorób genetycznych powstaje 'spontanicznie’ – podczas podziałów komórek zarodka po zapłodnieniu. Na ich powstanie nie można mieć wpływu – jest to sytuacja zupełnie losowa.

Aby zachorować na większość chorób dziedzicznych dziecko musi odziedziczyć 'komplet’ wadliwych genów – od mamy i taty. W przypadku niektórych chorób wystarczy wadliwa kopia genu tylko jednego rodzica. Rodzice jednak nie muszą wiedzieć, że są 'nosicielami’ – mogą być zupełnie zdrowi. Jest to więc również kwestia losowa – nie wolno obwiniać się za chorobę dziecka, na którą nie miało się żadnego wpływu.