Nietolerancja laktozy u dzieci – jakie objawy, jakie badania zrobić?

Nietolerancja laktozy to bardzo powszechny problem wśród dzieci, jest to jedna z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych. Wywoływana jest niedostatecznym trawieniem laktozy, dwucukru obecnego w niektórych pokarmach mlecznych, wskutek zbyt małej aktywności laktazy – czyli enzymu, który odpowiada za rozkładanie tego dwucukru. Co warto wiedzieć o nietolerancji laktozy, jak wygląda jej leczenie u dzieci?

Nietolerancja laktozy – co to za choroba?

Nietolerancja laktozy to niewłaściwa reakcja organizmu, która pojawia się po spożyciu produktów zawierających laktozę. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną jest brak lub niedobór laktazy – wspomnianego enzymu trawiennego, który jest niezbędny do prawidłowego rozkładu laktozy na glukozę i galaktozę. Jednakże alaktazja, czyli wrodzony brak enzymu laktazy, pojawia się bardzo rzadko – najczęściej człowiek z czasem traci zdolność trawienia laktozy.


Skonsultuj objawy u dziecka:


W przypadku, gdy nie jest wytwarzana odpowiednia ilość laktazy, to laktoza w całości transportowana jest do jelita grubego. Tam nierozłożona i niestrawiona stanowi pożywkę dla flory bakteryjnej, które ją fermentują, w trakcie czego dochodzi do wydzielenia znacznej ilości gazów (wodoru i dwutlenku węgla) oraz krótkołańcuchowych kwasów organicznych. W ciągu około 30 minut od spożycia posiłku zawierającego laktozę, dochodzi do powstania charakterystycznych objawów, które obejmują bóle i wzdęcia brzucha, nasilone wiatry, mdłości, przelewanie i biegunki.

Nietolerancja laktozy u dzieci – objawy

Nietolerancja laktozy u dzieci to stosunkowo częsty problem, objawy nietolerancji laktozy mogą już pojawiać się u niemowlaków.

Objawy nietolerancji laktozy są niespecyficzne i przypominają objawy wielu chorób przewodu pokarmowego (zwłaszcza zespołu jelita drażliwego). Nietolerancja laktozy u dzieci – najczęstsze objawy:

  • biegunki (stolce mają charakterystyczny kwaśny zapach);
  • wzdęcia
  • bóle brzucha
  • „przelewanie” w jamie brzusznej
  • oddawanie nadmiernej ilości gazów
  • kolki
  • nudności i wymioty (u niektórych)
  • rzadziej problemy skórne

Stopień nasilenia tych objawów w głównej mierze zależy od ilości spożytej laktozy (im większa dawka, tym objawy są bardziej nasilone), a także od stopnia niedoboru laktazy i postaci spożytego pokarmu zawierającego laktozę. Należy zaznaczyć, że objawy nietolerancji laktozy mogą być opóźnione. W związku z tym chorzy często nie widzą związku między dolegliwościami a spożywaniem mleka i jego przetworów.

Nietolerancja laktozy u dzieci – kiedy sięgnąć po badania?

Kiedy przede wszystkim warto wykonać badanie na nietolerancję laktozy?

  • Pojawiają się u dziecka przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia, biegunki po spożyciu produktów z laktozą
  • W twojej rodzinie występuje nietolerancja laktozy
  • Chcesz dowiedzieć się, czy dziecko może bezpiecznie pić mleko i spożywać produkty mleczne

Stwierdzenie czy biegunki, wzdęcia, bóle brzucha itp. po spożyciu pokarmów mlecznych u dziecka są spowodowane nietolerancją laktozy uwarunkowaną genetycznie czy też alergią lub są efektem ubocznych innych chorób prowadzących do uszkodzenia błony śluzowej jelita jest niezwykle istotne. Jeśli nietolerancja laktozy u dziecka nie jest spowodowana mutacją w genie odpowiedzialnym za wytwarzanie enzymu trawiącego laktozę być może jest odwracalna.

Dlaczego warto wybrać badanie genetyczne?

Test genetyczny to jedyny test na nietolerancję laktozy, który stwierdzi ją nawet wówczas, gdy nie odczuwa się jeszcze wyraźnie jej objawów. Zdarza się, że objawy nietolerancji laktozy są niespecyficzne. Do badania na nietolerancję laktozy nie trzeba się przygotowywać i co więcej sam test w odróżnieniu od innych badań stosowanych w diagnostyce tego schorzenia jest bezbolesny i komfortowy.


ZAMÓW BADANIE W KIERUNKU NIETOLERANCJI LAKTOZY badanie na laktozę


Celem wykonania badania na nietolerancję laktozy jest stwierdzenie uwarunkowanego genetycznie niedoboru enzymu (laktazy). Badanie genetyczne pozwala stwierdzić predyspozycję genetyczną w kierunku pierwotnej nietolerancji laktozy (tzw. hipolaktazji typu dorosłego). Jej przyczyną jest zmiana w genie (LCT) kodującym enzym laktazę.

  • Badanie genetyczne oceniające mutację w genie LCT to wiarygodna metoda potwierdzająca bądź wykluczająca nietolerancję laktozy. Prawidłowa diagnoza pozwoli na zastosowanie odpowiedniego leczenia (wyeliminowanie produktów zawierających laktozę z diety), co rozwiąże występujące problemy zdrowotne.