Co warto wiedzieć i jaka jest cena genetycznego badania WES?

Badanie WES (z ang. Whole Exome Sequencing) to badanie genetyczne najnowszej generacji, które umożliwia przeszukanie wszystkich genów jednocześnie pod kątem jakichkolwiek odchyleń. Zdecydowanie zmniejsza to koszty diagnostyki genetycznej i poprawia jej skuteczność.

Co wchodzi w skład badania WES, Na czym polega badanie WES, Jaka jest cena badania WES, Od czego zależy cena badania WES

Co wchodzi w skład badania WES?
Na czym polega badanie WES?
Jaka jest cena badania WES?
Od czego zależy cena badania WES?

Co wchodzi w skład badania WES?

W pierwszej kolejności należy udać się na konsultację lekarską, na której zostanie dokładnie ustalony zakres badania. Następnie należy wypełnić odpowiedni formularz. Krew do badania oddać należy w wyznaczonym punkcie pobrań. W dniu pobrania trzeba mieć przy sobie wypełniony formularz. Również w dniu pobrania płacimy za badanie. Wynik wysyłany jest bezpośrednio do lekarza kierującego, u którego następnie mamy konsultację.

Na czym polega badanie WES?

Z pobranej próbki krwi izolowane jest DNA, po czym określana jest jego ilość i jakość. Następnie tworzy się bibliotekę genów, które zostaną poddane analizie wg wcześniej zleconego przez lekarza panelu. Wyniki zostają poddane interpretacji klinicznej

Jaka jest cena badania WES?

W zależności od placówki, którą wybierzemy cena za badanie wraz z wszystkimi konsultacjami lekarskimi, wahać się będzie w granicach 5000 do 6000 złotych.

Od czego zależy cena badania WES?

Przede wszystkim cena zależy od ilości badanych genów. Najczęściej jednorazowo bada się około 23000 genów. Bada się te geny, które zostały wskazane przez lekarza w trakcie konsultacji, a przez lekarza są one wybierane w związku ze zgłaszanymi objawami.

Warto zaznaczyć, że raz wykonana analiza WES konkretnych genów daje możliwość powrotu do niej w momencie pojawienia się np. nowych objawów.

Badanie WES jest bardzo dobrą alternatywą dla osób, które od dawna szukają genetycznej przyczyny swoich dolegliwości, ale wczesniejsza diagnostyka niewiele wykazała.

Warto zwrócić na to badanie uwagę również w sytuacji kiedy zostajemy rodzicami i mamy świadomość obciążenia genetycznego. Badanie WES można zrobić już w pierwszych dniach życia, a zdecydowanie łatwiej zapobiegać rozwojowi choroby niż później ją leczyć.