Chroń swoje dziecko – wykonaj test NOVA już w pierwszej dobie życia i dowiedz się, czy choruje na autyzm

Autyzm to poważna choroba o charakterze neurologicznym. Niestety zaburzenie trwa do końca życia, ale szybka diagnoza umożliwi wdrożenie odpowiednich procesów terapeutycznych, co daje szanse na znaczne poprawienie funkcjonowania chorego dziecka.

Przyczyny autyzmu - co powoduje występowanie autyzmu, Jakie są przyczyny autyzmu dziecięcego, Przyczyny autyzmu - czy mogą być spowodowane chorobami w łonie matki, W jaki sposób można zdiagnozować autyzm

Przyczyny autyzmu – co powoduje występowanie autyzmu?
Jakie są przyczyny autyzmu dziecięcego?
Przyczyny autyzmu – czy mogą być spowodowane chorobami w łonie matki?
W jaki sposób można zdiagnozować autyzm?

Przyczyny autyzmu – co powoduje występowanie autyzmu?

Powody dla których powstaje to schorzenie nie są do końca znane, ale odkryto wiele genów odpowiedzialnych za autyzm i da się je wykryć. Dodatkowo za przyczyny autyzmu uznaje się nieprawidłowy poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników w mózgu, a środowisko także może być częściowo odpowiedzialne za powstanie tego zaburzenia.

Jakie są przyczyny autyzmu dziecięcego?

Nie ma pewności, jakie są przyczyny autyzmu u dzieci,  ale najprawdopodobniej winę za to ponosi nieprawidłowy rozwój funkcjonowania mózgu we wczesnym dzieciństwie, a także przebyte infekcje, czynniki genetyczne, zły metabolizm i zaburzenia okresu ciąży i porodu. Zespół łamliwego chromosomu X, stwardnienie guzowate, niektóre mutacje genu 2, 7 i ADA2 to zespoły genetyczne najczęściej związane z autyzmem dziecięcym.

Przyczyny autyzmu – czy mogą być spowodowane chorobami w łonie matki?

Niestety tak. Badania wykazują, że między innymi nabyta w łonie matki cytomegalia, toksoplazmoza lub herpes wirus mogą skutkować autyzmem. Dawniej także różyczka w pierwszym trymestrze ciąży potrafiła wywołać tę chorobę, ale w dobie powszechnych szczepień to już się prawie nie zdarza. Warto też dodać, że według amerykańskich badań co trzeci wcześniak o wadze poniżej półtora kilograma jest narażony na zachorowanie na autyzm.

W jaki sposób można zdiagnozować autyzm?

Za pomocą testu NOVA. To badanie pozwoli sprawdzić, czy dziecko posiada geny odpowiedzialne za autyzm, a przy okazji wykluczy występowanie wielu innych chorób genetycznych. To wszystko bez stresowania i zadawania bólu malcowi – zabieg jest nieinwazyjny i polega na pobraniu wymazu z policzka. Badanie można wykonać już w pierwszej dobie życia dziecka, bez skierowania. To idealne rozwiązanie dla każdego troskliwego rodzica.