Badanie mikromacierzy – czy warto się tym zainteresować?

Problem z zajściem w ciążę? To coraz częstszy problem kobiet w dzisiejszych czasach. A może niedobór wzrostu, który krępuje? Z pomocą przychodzi badanie mikromacierzy – pozwoli ustalić przyczynę problemu i może ułatwić dojście do jego rozwiązania. Wszystkie niezbędne informacje o badaniu mikromacierzy znajdziesz w tym artykule!

Czym jest badanie mikromacierzy, Jaki jest zakres badania mikromacierzy, Ile kosztuje badanie mikromacierzy, Kto powienien wykonać badanie mikromacierzy

Czym jest badanie mikromacierzy?
Jaki jest zakres badania mikromacierzy?
Ile kosztuje badanie mikromacierzy?
Kto powienien wykonać badanie mikromacierzy?

Czym jest badanie mikromacierzy?

Badanie mikromacierzy (z ang. Array Comparative Genomic Hybridization, stąd skrót: aCGH) jest na liście najbardziej znaczących badań w diagnostyce genetycznej ze względu na swoją dużą dokładność. Aktualnie metodę tą stosuje się do identyfikacji zaburzeń genów u pacjentów z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną i wadami wrodzonymi. Takie badanie wykonuje się z DNA wyizolowanego z komórek osoby badanej. Metoda badania mikromacierzy umożliwia analizę wszystkich chromosomów przy rozdzielczości nieosiągalnej w innych badaniach.

Jaki jest zakres badania mikromacierzy?

Badanie mikromacierzy związane jest z oceną kariotypu, a więc z chromosomami – mikromacierze CGH pozwalają na uzyskanie informacji o wszystkich chromosomach z całego materiału genetycznego. Umożliwiają analizę nie tylko w zakresie ich struktury czy liczby, ale także zmian i nieprawidłowości. Właśnie to powoduje, że badanie to jest dokładniejsze niż klasyczne metody badania kariotypu. Dotychczas stosowane w diagnostyce genetycznej metody były wstanie wykazywać tylko bardzo duże zmiany materiału genetycznego badanego w tym zakresie – badanie mikromacierzy umożliwia analizę chromosomów pod kątem nawet najmniejszych ich zmian. Stąd też inna nazwa tego badania – kariotyp molekularny.

Ile kosztuje badanie mikromacierzy?

Cena badania mikromacierzy może różnić się w zależności od tego, gdzie zdecydujemy się takie badanie wykonać. Trzeba jednak powiedzieć, że jego cena jest relatywnie niska w stosunku do ilości informacji, które badanie może przynieść. Za wykonanie takiego badania zapłacimy od 1500 do 1800zł.

Kto powienien wykonać badanie mikromacierzy?

Na badanie mikromacierzy można zgłosić się zawsze, niezależnie od wieku – jego wykonanie możliwe jest już nawet u płodu. W istocie takiemu badaniu powinny się poddać osoby, które obserwują u siebie występowanie cech i objawów charakterystycznych dla konkretnej mutacji chromosomów. Takimi wskazaniami mogą być na przykład: nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych, niedobór wzrostu czy występowanie konkretnych wad genetycznych. Jednakże badanie to jest także często zalecane jako element profilaktyki przy planowaniu ciąży, powinny je także wykonać kobiety, które mają problem z poczęciem dziecka.