Badania na padaczkę – ile kosztują i kiedy należy je wykonywać?

Badania wskazują, że nawet 40-60% chorych na padaczkę może posiadać charakterystyczne zmiany w obrębie genów. Badania na padaczkę mogą pomóc w ustaleniu diagnozy, a także skutecznych metod leczenia. Analiza DNA jest wskazana zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci, którzy zmagają się z objawami epilepsji.

 Badania na padaczkę - jakie są wskaznia do badania, Badania na padaczkę - ile kosztują, Badania na padaczkę - gdzie można je zrobić, Badania na padaczkę - ile się czeka na wynik

Badania na padaczkę – jakie są wskaznia do badania?
Badania na padaczkę – ile kosztują?
Badania na padaczkę – gdzie można je zrobić?
Badania na padaczkę – ile się czeka na wynik?

Badania na padaczkę – jakie są wskazania do badania?

 

Badania należy wykonać, kiedy u chorego pojawiają się objawy schorzenia. Do typowych objawów należy ślinotok, drgawki, utrata przytomności czy omamy słuchowe. Ciężko jest zdiagnozować chorobę u niemowląt i małych dzieci – mogą one cierpieć na tzw. napady zgięciowe, gwałtowne wyprosty, niepokój i drażliwość. W ich przypadku analiza genetyczna może być jedyną szansą na postawienie właściwej genetycznej diagnozy.

Badania na padaczkę – ile kosztują?

Badania genetyczne pozwalające zdiagnozować padaczkę są stosunkowo drogie, jednak wykonana analiza wystarcza na całe życie. Za badanie obejmujące szeroki zakres analizowanych genów należy zapłacić około 5-6 tysięcy złotych. Ostateczny cennik zależy od rodzaju wybranego badania oraz od samego laboratorium, które zajmie się analizą próbek. Warto wybierać szersze pakiety, dzięki czemu można uzyskać kompleksowy wynik.

Badania na padaczkę – gdzie można je zrobić?

Badania na padaczkę są wykonywane w laboratoriach specjalizujących się w analizach genetycznych. Można je znaleźć w każdym większym mieście. Wiele z nich współpracuje z lokalnymi laboratoriami, w których można pobrać próbki. Istnieje również możliwość umówienia się na wizytę domową – wówczas pielęgniarka pobierze materiał w domu pacjenta, zapewniając wygodę i komfortowe warunki.

Badania na padaczkę – ile się czeka na wynik?

Badania na padaczkę wymagają przeprowadzenia skomplikowanej analizy genetycznej – badania WES, dlatego też na otrzymanie dokładnego wyniku należy poczekać. Wiele zależy od techniki badania stosowanej przez laboratorium oraz od ilości zleceń. Laboratoria zastrzegają sobie czas konieczny na wykonanie badania do maksymalnie 10 tygodni. Wielu pacjentów otrzymuje jednak wynik wcześniej niż przewidują to procedury.

Przeczytaj także:

  1. Padaczka u dziecka 
  2. Badania przed szczepieniem
  3. Badanie genetyczne autyzmu