Padaczka u dzieci – przyczyny i najważniejsze informacje
Padaczka to choroba, która może dotknąć nawet małe dzieci. Objawy nie są jednak jednoznaczne, wcale nie muszą to być drgawki. Z padaczką mamy do czynienia, jeżeli neurony w mózgu, podejmują nieprawidłową aktywność i wysyłają do danej części ciała błędne informacje, za sprawą których ta część ciała zachowuje się nieprawidłowo.
Jakie są przyczyny padaczki u dzieci?
Jakie są objawy padaczki u dzieci?
Czy padaczka i drgawki u dzieci to to samo?
Jak leczyć padaczkę u dzieci?
Jakie są przyczyny padaczki u dzieci?
Przyczynę padaczki nie można jednokrotnie określić. Jednak najczęściej, ma ona związek z różnymi urazami głowy. Może ona być także następstwem: nowotworów, zapalenia opon mózgowych czy krwotoku podpajęczynówkowego. W wieku dziecięcym, duże znaczenie ma przede wszystkim uwarunkowanie genetyczne oraz uszkodzenia mózgu, które nastąpiły w okresie porodu.
Jakie są objawy padaczki u dzieci?
U dzieci, atak padaczki może przebiegać na różne sposoby. Bardzo często jest to drżenie rączek, nagłe przyciąganie np. główki do klatki piersiowej, odchylanie rączek na boki, nagłe szarpnięcia mięśniowej, utrata przytomności, drżenie całego ciała, brak jakiejkolwiek reakcji malucha oraz zaburzone odbieranie bodźców.
Czy padaczka i drgawki u dzieci to to samo?
Tak samo jak atak padaczki, może przebiegać bez drgawek, same drgawki nie muszą świadczyć o padaczce. Mogą one być wywołane wysoką gorączką, zakażeniami układu nerwowego, urazami głowy, zatruciami czy zaburzeniami metabolicznymi. Aby mieć pewność, że drgawki u dziecka mają związek z padaczką, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki.
Jak leczyć padaczkę u dzieci?
W razie podejrzenia wystąpienia padaczki u dziecka, lekarz zleci wykonanie badania EEG (mierzy ono elektryczną aktywność mózgu) oraz tomografię lub rezonans mózgu. Jeśli badania potwierdzą przypuszczenia, specjalista dobiera metody leczenia, które będą najlepsze dla pacjenta. Zwykle stosuje się leczenie farmakologiczne, jednak nie ma jednego leku, który zadziała w 100% skutecznie. Często wymagane jest łączenie ze sobą kilku środków oraz korzystanie z innych, dodatkowych metod.