Wczesne wspomaganie rozwoju – sprawdź, co warto zrobić dodatkowo

Martwisz się rozwojem swojego dziecka? Planujesz zapisać je na wczesne wspomaganie rozwoju?

Takie rozwiązanie to bardzo dobry pomysł i jak najbardziej warto z niego skorzystać. Dobrze jednak pamiętać, że wczesne wspomaganie rozwoju to tak naprawdę „leczenie” występujących u dziecka objawów, takich jak:

  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • opóźnienie rozwoju ruchowego,
  • zaburzenia ze spektrum autyzmu,
  • zaburzenia rozwoju mowy,
  • zaburzenia zachowania,
  • problemy ze słuchem czy wzrokiem,
  • niepełnosprawność umysłowa.

Jednak żeby całkowicie wyleczyć (zahamować) rozwój choroby, trzeba odnaleźć jej przyczynę.

Lek. Helena Woźniak-Rosół

Lek. Helena Woźniak-Rosół

specjalista pediatrii, certyfikowany diagnosta rozwoju noworodków i niemowląt Internationale Vojta Gesellschaft e.V

„Jako certyfikowany diagnosta zaburzeń rozwoju noworodków i niemowląt Internationale Vojta Gesellschaft e.V w codziennej pracy obserwuję narastającą liczbę niemowląt z zaburzeniami neurorozwojowymi o nieustalonej przyczynie. Coraz częściej spotykam się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Obserwuję również brak działania niektórych leków i suplementów lub niepokojące objawy po zastosowaniu terapii leczniczej, m.in. rozdrażnienie i niepokój. W wielu przypadkach można by ustalić przyczynę wykorzystując takie narzędzie diagnostyczne jak test NOVA, a dzięki temu zapobiec wystąpieniu objawów lub zmniejszyć ich nasilenie.”
*****

Co wpływa na prawidłowy rozwój dziecka?

Na prawidłowy rozwój Twojego dziecka ma wpływ wiele czynników. Jednym z bardziej kluczowych jest poprawność przemian, które odbywają się we wszystkich komórkach jego organizmu. Dotyczy to oczywiście także – a może przede wszystkim – komórek ośrodkowego układu nerwowego (w tym mózgu), które odpowiadają za prawidłowy rozwój psychoruchowy. Takie przemiany nazywa się metabolizmem.

Metabolizm kojarzy nam się głównie z odchudzaniem i spalaniem kalorii. Tymczasem za tym pojęciem kryje się tak naprawdę całokształt wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w komórkach ciała. Dzięki metabolizmowi dostarczone do organizmu substancje pokarmowe mogą być wykorzystane do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

Zachodzące w organizmie reakcje chemiczne nie są przypadkowe. Są zorganizowane w całe szlaki metaboliczne, które tworzą szereg następujących po sobie reakcji. O tym, jak szybko (i czy prawidłowo) przebiega dana reakcja, decydują enzymy – duże, w większości białkowe, cząsteczki. To za sprawą enzymów jedna substancja (substrat) może się przekształcić w drugą (produkt). O aktywności enzymów w dużej mierze decydują natomiast geny. Dostarczają one bowiem instrukcji do ich budowy.

Zmiany w genach – co mają wspólnego z metabolizmem i z rozwojem dziecka?

Zmiana w pojedynczym genie u dziecka może sprawić, że dany enzym nie będzie działał prawidłowo. To spowoduje natomiast zaburzenie szlaku metabolicznego. I tak jedna substancja – zamiast przekształcić się w drugą, potrzebną do prawidłowego funkcjonowania organizmu – zacznie gromadzić się w nim w toksycznej formie, uszkadzając przy okazji tkanki i narządy wewnętrzne, w szczególności układ nerwowy dziecka.

Od prawidłowego przekształcania różnych substancji w organizmie zależy więc stan zdrowia, co w przypadku dzieci przekłada się także bezpośrednio na ich właściwy rozwój. Nieprawidłowości w metabolizmie Twojego dziecka mogą prowadzić do zaburzeń jego rozwoju – to one mogą być faktyczną ich przyczyną.

Jak wyleczyć przyczynę zaburzeń, a nie tylko objawy?

Warto sprawdzić geny odpowiadające za budowę enzymów kluczowych dla rozwoju Twojego dziecka. Taką możliwość oferuje test NOVA – w 100% bezpieczny i bezbolesny test genetyczny, dzięki któremu dowiesz się, czy geny dziecka są poprawne. Gdyby badanie wykazało jakiekolwiek nieprawidłowości, będziesz mogła podjąć konkretne działania, aby zadbać o prawidłowy rozwój Twojej pociechy.

Oczywiście po rozpoznaniu zaburzenia najważniejsze jest szybkie wprowadzenie leczenia – po konsultacji z lekarzem. Często do powstrzymania problemu wystarczy modyfikacja diety (tzw. dieta eliminacyjna, ograniczająca np. podaż białka) lub suplementacja odpowiednimi substancjami (np. karnityną, biotyną, kreatyną).

Włączenie konkretnego leczenia w oparciu o kompleksową diagnozę oraz wczesne wspomaganie rozwoju to idealne połączenie, by wspierać rozwój dziecka.

dr Renata PosmykKażdy wynik testu NOVA omawia specjalista

Wyniki testu NOVA są omawiane przez naszego specjalistę – lekarza genetyka i pediatrę. Dzięki temu mają Państwo pewność, że rezultat badania będzie dla Państwa zrozumiały. Dodatkowo lekarz może wydać dalsze zalecenia dotyczące diagnostyki czy postępowania z dzieckiem.
*****
Dr n. med. Renata Posmyk


zadzwon do nasBezpłatna konsultacja

T