Padaczka we śnie – objawy, przyczyny, diagnoza
Niektóre rodzaje padaczek wywołują ataki padaczkowe w trakcie snu chorego. Dotyczy to około 20% pacjentów. Najczęściej występują one w przypadku padaczki Rolanda oraz nocnej padaczki czołowej. A jak się objawiają? Sprawdź w naszym najnowszym artykule, jakie są najczęstsze symptomy padaczki we śnie!
Padaczka we śnie – przyczyny
Padaczką we śnie nazywa się te rodzaje epilepsji, które powodują ataki padaczkowe w trakcie snu. Najczęściej dotyczy to:
• Padaczki Rolanda – jest to choroba wywołana przez czynniki genetyczne, a konkretnie mutacje w genach w obrębie chromosomu 11. Występuje ona jedynie u dzieci między 3 a 13 rokiem życia. Padaczka Rolanda podczas napadów najczęściej wywołuje mrowienie ust oraz uczucie dławienia się.
• Nocnej padaczki czołowej – przyczyną tego rodzaju padaczki również są zmiany w genach. Głównymi objawami tej choroby jest zaciskanie dłoni, zginanie nóg oraz płacz przez sen. Najczęściej na nocną padaczkę czołową chorują dzieci. Jest to rodzaj padaczki ogniskowej, co oznacza, że ataki wywołane są przez konkretną część mózgu pacjenta. W tym przypadku są to płaty czołowe.
Ataki padaczki we śnie mogą pojawić się także w przypadku innych rodzajów choroby. Nie zawsze są one wywołane przez czynniki genetyczne. Ich przyczyną może być również uraz głowy, niedotlenienie w trakcie porodu, guz mózgu czy choroba układu nerwowego.
Padaczka we śnie – objawy
Padaczka we śnie może objawiać się w różny sposób. Do jej najczęstszych symptomów należą:
- Objawy ruchowe, takie jak zaciskanie dłoni czy zginanie kolan
- Krzyk i płacz przez sen
- Przygryzienie języka
- Mimowolne oddanie moczu
Przed wystąpieniem nocnego ataku padaczkowego chory może doświadczać aury padaczkowej, czyli specyficznych symptomów zwiastujących napad. Mogą się one pojawić kilka minut czy godzin przed napadem.
Po ataku padaczkowym w nocy chorzy zwykle budzą się zdezorientowani i nie zdają sobie sprawy z tego, co zaszło. Czasem orientują się po przygryzionym języku lub zmoczonym łóżku. Zdarzają się także przypadki upadku z łóżka. Wtedy jednak chorzy budzą się w trakcie napadu.
Wpływ ataków padaczkowych na sen epileptyka
Padaczka we śnie bardzo zaburza sen chorego. W konsekwencji nie śpią oni wystarczająco długo, a ich sen nie jest najlepszej jakości. Skutkuje to zmęczeniem, rozdrażnieniem, bólami głowy oraz problemami z koncentracją. Zwiększa się także prawdopodobieństwo rozwoju chorób przewlekłych u pacjenta, takich jak cukrzyca, choroby jelit czy choroby układu sercowo-naczyniowego.
Brak snu spowodowany atakami padaczkowymi może jeszcze bardziej zwiększać ich częstotliwość. Jak to możliwe? Brak snu lub jego niewystarczająca ilość jest wyzwalaczem napadów padaczkowych, ponieważ powoduje on zmiany w aktywności elektrycznej i hormonalnej w mózgu.
Padaczka we śnie – diagnostyka
Przynajmniej dwukrotne wystąpienie ataku padaczkowego we śnie powinno skłonić nas do rozpoczęcia diagnostyki. W takiej sytuacji warto zgłosić się do neurologa, który porozmawia z pacjentem o przebiegu pojawiających się napadów. Neurolog skieruje nas również na niezbędne badania, takie jak:
- EEG (elektroencefalografia) – badanie to umożliwia ocenę aktywności elektrycznej mózgu pacjenta poprzez założenie mu na głowę czepka ze specjalnymi elektrodami
- Badanie obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa – dzięki tym badaniom lekarz może zlokalizować, w której części mózgu dochodzi do powstawania napadów padaczkowych
- Badania krwi
W przypadku ataków padaczki we śnie szczególnie zaleca się także przeprowadzenie testu genetycznego. Może on przesądzić o postawieniu diagnozy, ponieważ padaczki wywołujące ataki w trakcie snu najczęściej mają podłoże genetyczne. Wykrycie mutacji w genach, która wywołała padaczkę, jest równoznaczne ze zdiagnozowaniem choroby. Lista genów, które mogą wywołać padaczkę, jest jednak dość długa. Warto więc zdecydować się na badanie, które ma jak najszerszy zakres. Przykładem takiego testu jest WES Complex. Dzięki temu badaniu jednoznacznie zdiagnozujemy padaczkę.