Jakie są przyczyny autyzmu u dzieci?
Wiele dzieci ma inny i nietypowy sposób rozwoju. Różni się on w sposobie komunikowania się z innymi, nawiązywaniem relacji czy też wyrażaniem emocji oraz zachowaniem. Za tym wszystkim stoi autyzm.
Autyzm dotyka wiele obszarów funkcjonowania dziecka. Takie dziecko rozwija się w inny sposób, najczęściej opóźniony. W Polsce ta choroba diagnozowana jest u 1 na 100 dzieci.
Czy istnieje test na autyzm u dzieci?
Jak objawia się autyzm u dzieci?
Na jakie niepokojące sygnały zwrócić uwagę?
Kiedy zrobić test na autyzm?
Jak wyleczyć autyzm u dzieci?
Czy istnieje test na autyzm u dzieci?
Autyzm można zdiagnozować u dziecka za pomocą zwykłego badania krwi. Jest to bardzo dobra informacja dla tych dzieci u których objawy nie są na tyle charakterystyczne aby zdiagnozować autyzm bez testu. Dzięki upewnieniu się, że dziecko ma autyzm, możemy pomóc się rozwijać dziecku w specjalny sposób.
Badanie autyzmu z krwi to ogromny przełom w medycynie i szansa dla dzieci na lepsze życie, ponieważ dawniej dzieci zmagały się z chorobą same jeżeli nikt nie zdiagnozował u nich choroby.
Jak objawia się autyzm u dzieci?
Pierwsze objawy autyzmu rodzice mogą zaobserwować u dziecka już przed ukończeniem 3. roku życia. Na tak wczesnym etapie można już zauważyć, że dziecko rozwija się w inny sposób niż jego rówieśnicy. Duża część dzieci chorujących na autyzm ma problemy z mową albo nie mówi wcale. Takie dzieci mają problemy z komunikacją, nawiązywaniem kontaktów oraz z rozumieniem co się dzieje wokół niego. Mają trudności z wyrażaniem emocji i rozumieniu uczuć.
Na jakie niepokojące sygnały zwrócić uwagę?
Charakterystyczne objawy to brak kontaktu wzrokowego oraz brak komunikacji z innymi. Szczególną uwagę należy zwrócić kiedy :
- dziecko ma problemy z mówieniem bądź nie mówi wcale,
- dziecko nie próbuje wchodzić w relacje z innymi dziećmi bądź z najbliższą rodziną,
- dziecko ma trudności ze skoncentrowaniem uwagi,
- dziecko ma nietypowe sposoby na zabawę i nietypowo się zachowuje.
Kiedy zrobić test na autyzm?
Jeżeli zaobserwujemy i dziecka nietypowe zachowania to niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza, który zdiagnozuję co się dzieje z dzieckiem i ewentualnie wyśle na potrzebne badania. Ważne jest aby jak najszybciej rozpoznać chorobę, ponieważ dziecko ma wtedy większą szansę na poprawę stanu zdrowia i funkcjonowania. W przypadku, gdy choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana, 10-15% dzieci uznaje się za wyleczone.
Jak wyleczyć autyzm u dzieci?
Nie ma leku, który wyleczyłby dziecko chore na autyzm. Jednak przy wcześnie wykrytej chorobie można wprowadzić dobrze opracowaną terapię, która pozwoli zminimalizować objawy choroby. Dzięki temu dziecko o wiele łatwiej będzie radzić sobie z codziennymi czynnościami z kontaktami międzyludzkimi. Najważniejsze jest to, aby do tego zaangażować wszystkich, którzy mają kontakt z dzieckiem. Zaangażowanie rodziców i bliskich ułatwi leczenie i dziecko poczuje się lepiej.
Często lekarze przepisują dla dziecka lek przeciwlękowy i przeciwdepresyjny. Dzieci chore na autyzm leczy się kompleksowo, gdyż mają one osłabioną odporność, często alergię i inne choroby genetyczne. Warto także wprowadzić choremu dziecku odpowiednią dietę, ponieważ układ trawienny działa inaczej aniżeli w przypadku zdrowego dziecka.