CHOROBA MENKESA
Choroba Menkesa to wrodzona, neurodegeneracyjna wada metabolizmu miedzi. Z powodu genetycznych nieprawidłowości pierwiastek ten nie wchłania się do organizmu dziecka, co skutkuje jego niedoborem i w konsekwencji prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.
INNE NAZWY: zespół Menkesa, choroba kręconych włosów, choroba krętych włosów, MNK.
ROZPOWSZECHNIENIE: Europa – 1/100 000–1/300 000 żywych urodzeń.
ŚMIERTELNOŚĆ: choroba najczęściej prowadzi do śmierci w pierwszych latach życia dziecka (zwykle przed ukończeniem 4 roku życia).
SPOSÓB DZIEDZICZENIA: choroba dziedziczona recesywnie, sprzężona z płcią (z chromosomem X). Na zespół Menkesa zapadają chłopcy. Dziewczynki są jedynie bezobjawowymi nosicielkami uszkodzonego genu.
PRZYCZYNY: chorobę Menkesa powoduje mutacja w genie ATP7A. Prowadzi ona do zmniejszenia wchłaniania jelitowego miedzi oraz ogranicza transport tego pierwiastka w ośrodkowym układzie nerwowym oraz tkance łącznej.
OBJAWY:
Objawy kliniczne zespołu Menkesa pojawiają się między 2. a 4. miesiącem życia dziecka i obejmują:
- sztywne, skręcone, matowe włosy o stalowym zabarwieniu;
- drgawki;
- obniżenie napięcia mięśniowego;
- niepełnosprawność intelektualną i ruchową;
- uchyłki pęcherza moczowego;
- wiotką (zbyt obszerną) skórę;
- większą skłonność do złamań;
- „cherubinowe” rysy twarzy: pulchne, opadające policzki, zapadnięty grzbiet nosa, opadające powieki, mała żuchwa, zredukowana mimika.
DIAGNOSTYKA:
- badania genetyczne w kierunku mutacji powodującej chorobę – test NOVA
- obserwacja obecnych u dziecka objawów.
Jedynym znanym sposobem leczenia choroby Menkesa jest codzienne podskórne lub dożylne podawanie dziecku związków miedzi. Terapię powinno się rozpocząć zanim pojawią się u niego pierwsze objawy choroby, najlepiej w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia. Podawanie miedzi może nieco spowolnić postęp choroby i poprawić rozwój psychoruchowy dziecka. Niestety w wielu przypadkach podjęcie leczenia nie przynosi rezultatu.