Wymaz z policzka czy krew – która próbka jest bardziej pewna w przypadku badań genetycznych?
Obecnie większość metod stosowanych w rutynowej diagnostyce genetycznej (wyłączając badania kariotypu) nie wymaga już pobierania krwi. A to daje dużo możliwości pacjentowi, a także wpływa na pewność samego testu. Dlaczego? W 4 krótkich podpunktach wyjaśnimy, z jakiego powodu lepiej jest pobierać wymaz z policzka zamiast krwi.
-
Pewność badania
Żyjemy w czasach, gdy zwiększa się liczba przeszczepów szpiku kostnego i transfuzji krwi. Nawet przy rutynowych badaniach morfologicznych nikt nas o te zabiegi nie pyta, a my – jako zwykli pacjenci – nawet nie mamy świadomości, że to może mieć wpływ na pewność wyniku. Osoby po przeszczepach szpiku bądź przeprowadzonych transfuzjach przez pewien czas we krwi mają DNA dawcy, a nie swoje. Dużo się na ten temat pisze w fachowych publikacjach kryminalistycznych, bo ma to ogromny wpływ na ostateczny wyrok sądowy.
Niemniej taka sama sytuacja dotyczy badania na celiakię, trombofilię i wielu innych, gdzie możemy uzyskać wynik, który dotyczy nie nas, ale naszego dawcy. Stąd w takich sytuacjach wymaz z wewnętrznej strony policzka jest dużo pewniejszym materiałem, bo zwykle tam nie jest obecne DNA dawcy. Niektórzy pacjenci twierdzą, że wykorzystanie krwi w badaniu daje pewniejszy wynik, co też nie jest prawdą, ponieważ każda komórka naszego ciała zawiera zwykle takie samo DNA. Stąd nie ma najmniejszego znaczenia, czy w badaniu wykorzystujemy krew czy wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jeśli więc pacjent usłyszał od lekarza, że próbka krwi jest pewniejsza do badania niż wymaz z policzka, prawdopodobnie lekarz ten nie ma zbyt dużego doświadczenia w badaniach genetycznych. -
Większa stabilność wymazu z wewnętrznej strony policzka
Jeśli wymaz z policzka jest pobrany prawidłowo, to bardzo długo zachowuje dobrą stabilność DNA (nawet kilka tygodni). Temperatura otoczenia (wysokie/niskie temperatury) zwykle nie ma wpływu na przydatność próbki do badania, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku badań zlecanych z odległych krajów. Całkowicie inna sytuacja występuje w przypadku krwi, którą zwykle trzeba dostarczyć do 72 h od pobrania. Dlatego większość pacjentów wykonuje u nas badania na celiakię, nietolerancję laktozy czy trombofilię wrodzoną właśnie na podstawie wymazu z policzka.
-
Nieinwazyjne pobranie próbek
Pobranie wymazu z policzka jest całkowicie bezbolesne i nie narusza tkanek, stąd jest bardzo wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku dzieci, które boją się nakłucia.
-
Próbka pobierana w domu
Ze względu na nieinwazyjny charakter pobrania wymaz z policzka może być pobrany bez problemu w domu pacjenta. Dla wielu naszych zapracowanych pacjentów to duża wygoda, zwłaszcza że nie wymaga od nich wizyty w punkcie pobrań. Po pobraniu próbki odbiera dedykowany kurier i dostarcza je do laboratorium.