W dzisiejszych czasach co raz częściej w leczeniu nawet tych najbardziej powszechnych chorób, jak przeziębienie lub grypa, sięgamy po leki. Wiele osób próbuje wykorzystywać sposoby naturalne, jednak produkty z apteki w dalszym ciągu są traktowane jako te bardziej wiarygodne i dające szybki efekt. Jednocześnie u co raz większej ilości pacjentów pojawia się problem z nadwrażliwością na leki. Jest to niezwykle ważny problem, który od lekarza prowadzącego wymaga posiadania szerokiej i specjalistycznej wiedzy.

Co to jest nadwrażliwość na leki?
Jak sprawdzić nadwrażliwość na leki?
Czy leki są bezpieczne dla dziecka?

Co to jest nadwrażliwość na leki?

Nie wszyscy w ten sam sposób reagują na podane leki. Niektóre powszechnie stosowanych substancje mogą wywołać skutki uboczne, lub po prostu nie zadziałać. Bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę genotypu i dostosowanie leczenia do jego struktury. Dlatego jeśli pacjent ma problemy z tolerancją niektórych składników, lekarz rodziny powinien szczególnie uważnie dopasowywać leczenie, uwzględniając indywidualne potrzeby danej osoby.

Jak sprawdzić nadwrażliwość na leki?

Niedawno, również w Polsce zaczęto wykonywać test NOVA, który pozwala określić nadwrażliwość na substancje stosowane w lekach. Jest to test genetyczny, umożliwiający sprawdzenie, czy zastosowanie konkretnego leku będzie zasadne i bezpieczne. Test bada reakcję organizmu na 32 substancje, stosowane w antybiotykach, lekach przeciwnowotworowych czy kardiologicznych. Pacjent otrzymuje informację jaki lek jest dla niego niewskazany, a który należy podać w mniejszej lub większej dawce.

Czy leki są bezpieczne dla dziecka?

W przypadku stosowania leków u dzieci wskazana jest konsultacja lekarska. Lekarz pierwszego kontaktu, po zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu, dostosuje kurację do potrzeb małego człowieka. Nie warto samodzielnie podejmować się leczenia, szczególnie w przypadku poważniejszych chorób. Nie znając zasad podawania leków i ich wzajemnego oddziaływania, zamiast pomóc dziecku, można wyrządzić wiele krzywdy. Dobry i zaufany specjalista z pewnością zadba o prawidłowe leczenie pociechy.