Temat badań genetycznych jest coraz częściej poruszany. Warto więc wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne badania i kiedy warto się na nie zdecydować. Ostatnio popularne staje się badanie WES. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?
Czym jest badanie WES?
Kiedy warto zrobić badanie WES?
Ile kosztuje badanie WES?
Gdzie można zrobić badanie WES?
Czym jest badanie WES?
Badanie WES jest innowacyjną technologią, która już w tej chwili nie ma sobie równych. Śmiało, można powiedzieć, że badanie WES stało się złotym środkiem wśród badań genetycznych. Głównie dlatego, iż umożliwia wykrycie wielu chorób genetycznych, w tym nawet tych niesamowicie rzadkich, których wykrycie do tej pory było niemożliwe lub wyjątkowo trudne. Dzięki temu wiele osób o niezdiagnozowanych objawach mogło dowiedzieć się, na co choruje i rozpocząć proces leczenia. Badania WES są szczególnie polecane w diagnozie autyzmu lub pierwotnych niedoborów odporności.
Kiedy warto zrobić badanie WES?
Warto zdecydować się na nie zawsze, wtedy gdy podejrzewana jest jedna z chorób genetycznych. Badania WES polecane są także dzieciom, u których stwierdzono wady rozwojowe, które mogą wskazywać na autyzm. Dzięki temu badaniu można szybko i precyzyjnie wykryć wiele chorób genetycznych. To dlatego nie warto zwlekać i zrobić wszystko, aby mieć pewność.
Ile kosztuje badanie WES?
Cena takiego badania zazwyczaj zależna jest od wybranego laboratorium. Warto jednak wspomnieć o tym, iż koszt zazwyczaj zamyka się w kwocie kilku tysięcy. Zdecydować można się na przykład na cały pakiet, czyli test NOVA, którego koszt nie przekracza 4 tysięcy złotych.
Gdzie można zrobić badanie WES?
Najlepszym pomysłem będzie bezpośredni kontakt ze specjalistami, którzy zajmują się jedynie badaniami genetycznymi, w tym także badaniami WES. Dobrym wyborem będzie kontakt z laboratorium, które wykonuje testy NOVA. Głównie dlatego, iż znaleźć tam można samych profesjonalistów, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Dzięki temu można mieć całkowitą pewność, iż badania zostały wykonane solidnie i nie istnieje żadne ryzyko, iż wyniki badania będą na przykład błędne.