Autyzm objawy – jakie są i jak go można rozpoznać?

Jakie objawy daje autyzm, Co powinno zaniepokoić w zachowaniu dziecka autystycznego, Kiedy można zacząć dostrzegać objawy autyzmu, Jak rozpoznać autyzm

Rodzice często widząc, że ich dziecko jest wycofane i woli spędzać czas samotnie, zaczynają się obawiać, że może to być początek autyzmu. Czy jednak zawsze musi tak być, że nieśmiałe dziecko ma tą jeszcze nie do końca poznaną wadę mózgu? Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, należy lepiej poznać tą chorobę.

Jakie objawy daje autyzm?
Co powinno zaniepokoić w zachowaniu dziecka autystycznego?
Kiedy można zacząć dostrzegać objawy autyzmu?
Jak rozpoznać autyzm?

Jakie objawy daje autyzm?

Autyzm znany jest jako zaburzenie neurologiczne, najczęściej o podłożu genetycznym, które rozpoznaje się już u małych dzieci. Analizując objawy tej choroby, najpierw zauważa się wycofanie dziecka. Nie jest chętne do zabawy, unika kontaktu z rówieśnikami. Często pojawiają się zaburzenia mowy, a dziecko ma problem z wyrażaniem emocji, zachowuje się nijako. Są przypadki, że takie zachowania są spowodowane wolniejszym rozwojem dziecka, nie zawsze wycofanie oznacza autyzm.

Co powinno zaniepokoić w zachowaniu dziecka autystycznego?

Dzieci autystyczne bardzo często zamykają się we własnym świecie, do którego nie chcą nikogo dopuszczać, gdyż jest on dla nich wystarczający. Zagłębiając się coraz bardziej w ten świat, dziecko zaczyna ignorować otoczenie, a nawet się go obawiać. Często przeraża je jakikolwiek kontakt fizyczny. Dla autystycznego dziecka bardzo ważna jest rutyna – przywiązuje się do otaczających go rzeczy, lubi mieć powtarzający się schemat dnia. Zazwyczaj źle znosi zmiany.

Kiedy można zacząć dostrzegać objawy autyzmu?

Rodzice dzieci chorych na autyzm zaczynają dostrzegać dziwne zachowanie u swoich pociech do trzeciego roku życia. Wtedy właśnie dzieci zaczynają się wycofywać i unikać ludzi.Zauważa się, że około drugiego roku życia dziecko przestaje mówić i unika kontaktu z rówieśnikami. Istnieją przypadki, że autyzm zauważa się nawet u niemowląt. Zdarza się regresja rozwoju, w której dzieci normalnie rozwijające się, zaczynają zamykać się w sobie i unikają świata zewnętrznego.

Jak rozpoznać autyzm?

Obserwacja rozwoju dziecka przez rodziców jest konieczna, jednak to psycholog, psychiatra lub pedagog specjalny może orzec, czy dziecko jest autystyczne. Lekarz zwraca uwagę na jego zachowanie. Autystyczne dzieci rzadko kiedy reagują na swoje imię, są obojętne i w zachowaniu, i mimice, która nie wyraża żadnych uczuć. Nie interesują się ludźmi, wolą przedmioty. Zazwyczaj ich ruchy są powtarzalne, nie ma w nich energii. Zdarzają się przypadki, gdy dzieci autystyczne unikają kontaktu fizycznego, a nawet od niego uciekają, będąc przy tym odpornymi na ból.